Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Fluorescencia u diamantov

15. 1. 2018

Fluorescencia u diamantov je mnohými často považovaná za negatívnu vlastnosť kameňa a skôr akýmsi pomocným parametrom pri predaji. Jedná sa však o subjektívne hodnotenie, ktoré je neodôvodnené. Tieto trochu vášnivé debaty sú predovšetkým v súvislosti s dopadom fluorescencie na vzhľad diamantu. V dnešnom príspevku sa teda na domnelú "negatívnu" vlastnosť pozrieme zblízka.

Fluorescencia je jedným z parametrov, ktorý sa uvádza pri certifikácii. Pre zákazníka a aj pre predaj je v súčasnej dobe veľmi dôležitá. Samotná fluorescencia je z chemického hľadiska fotoluminiscenčné žiarenie a jej intenzita závisí na jej dĺžke. Je daná schopnosťou pohlcovať elektromagnetické žiarenie a jeho následné vyžarovanie.

Diamant je kryštalický uhlík. Ak sa už pri jeho zrode hlboko pod zemou objavia stopy bóru, diamant už vo svojej ranej podobe začína fluorescentovať. Proces fluorescencie u diamantu sa prejavuje zmenou farieb od žltej, cez zelenú, oranžovú, bielu, až modrú. Keď je napríklad diamant silne žltkastý, na svetle sa potom môže javiť značne belšie.

Medzinárodné gemologické laboratórium GIA stanovilo päť základných označení pre intenzitu fluorescencie diamantov:

1) None (žiadna)
2) Faint (slabá)
3) Medium (stredná)
4) Strong (silná)
5) Very strong (veľmi silná)

GIA tiež uvádza, že fluorescencia nemá na farbu ani čistotu kameňa žiadny vplyv, hoci sa v niektorých štúdiách píše, že fluorescencia farbu i vzhľad diamantu zlepšuje. Z výskumov GIA tiež vyplýva, že zhruba 25% - 35% šperkárskych kameňov majú identifikovanú fluorescenciu. Najčastejšou farbou býva modrá.

Tu možno vidieť rozdiel medzi Európou a Spojenými štátmi. Kým v Európe sa s obdivom fluorescencie práve nestretávame, v USA je žltkasté sfarbenie vítanou vlastnosťou zvyšujúcou dokonca cenu kameňa až o 4%. Aby sme ale fluorescenciu len neobhajovali, musíme dodať, že ak má diamant naozaj intenzívnu fluorescenciu, javí sa ako zahmlený či zakalený, čo je samozrejme pre predaj nežiaduce.

Ako prípadnú fluorescenciu u diamantov zistiť, je veľmi jednoduché a svojim názvom už napovedajúce - UV lampou. Pri podsvietení diamantu ultrafialovou dlhovlnnou lampou potom odhalíme jeho prípadnú fluorescenciu.

Fluorescentujúce diamanty sú dodnes stále hodnotené ako menej kvalitné a ich predajná cena je väčšinou nižšia, aj keď majú vynikajúcu farbu a čistotu. Paradoxom je skutočnosť, kedy u diamantov s nižším hodnotením farby je cena v prípade fluorescencie dokonca vyššia.

Autor: Tereza Pokorná, Senior Product Manager TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.