Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

V lese sa našiel strieborný poklad, džbán ukrýval groše z doby Václava IV.

12. 1. 2017

Ako v rozprávke si musel pripadať Peter Hudec, ktorý na konci minulého roka našiel v lese na Rokycansku džbán plný strieborných grošov. Podľa odborníkov pochádzajú mince z doby kráľa Václava IV. a ich majiteľ si za ne vtedy mohol kúpiť napríklad dom na predmestí.

"Pri prechádzke som si všimol miesta, kde bola krajina vyrytá od diviakov. V priestore ležalo zopár mincí. Zavolal som známemu zo Západočeského múzea. Ten prišiel so skupinou archeológov a tí odkryli najväčšiu časť," opisuje okolnosti objavu Petr Hudec. Vyšlo najavo, že sa pod zemou skrýval keramický džbán a v ňom poklad v podobe 519 stredovekých mincí. Pravdepodobne sú to strieborné pražské groše Václava IV. a dve drobné mince. Vyrazené boli v čase vlády kráľa Václava IV., Teda niekedy medzi rokmi 1378 až 1419. Do skrýše ich majiteľ uložil pravdepodobne počas husitských vojen.

         

"O tom, že boli ukryté počas vojnového konfliktu, vypovedá aj fakt, že sa nachádzali približne kilometer od najbližšej osídlenej oblasti. Ľudia často peniaze schovávali doma. V krízovej situácii, v čase zvýšeného nebezpečenstva, potom volili skôr neobývaný areál. Niekto pravdepodobne utekal a v obave o majetok ho schoval. A s najväčšou pravdepodobnosťou tiež čoskoro zomrel. Inak by si totiž mince určite vyzdvihol," konštatuje riaditeľ Západočeského múzea v Plzni František Frýda.

Ukrytá suma vo svojej dobe znamenala pomerne slušné imanie. "Majiteľ si za ňu mohol kúpiť napríklad dom na predmestí alebo stádo kráv. Išlo teda o celkom veľký majetok," uviedol numizmatik Miroslav Hus.

Pre dokreslenie, kvalifikovaný remeselník si v tom čase za týždeň zarobil zhruba pätnásť až osemnásť grošov. Odborníci vyčistili zatiaľ len malú časť pokladu. Práca totiž vyžaduje náročné technologické postupy. Môže sa stať, že sa medzi grošmi objavia ešte aj iné mince. Hodnota nálezu sa zatiaľ nedá vyčísliť. Nie je len o cene jednotlivých mincí, ale aj o hodnote historickej.

Cena jedného pražského groša na aukcii sa môže pohybovať napríklad len v ráde pár desiatok českých korún. Avšak ak by sa v poklade objavila takzvaná kontramarka, teda minca, ktorá bola označená a platila iba v určitom meste, cenu by to výrazne navýšilo. Jedna taká totiž môže stáť aj desať tisíc korún.

Hodnotu navyšuje aj fakt, že sa jednalo o veľké množstvo mincí a zostali v zachovanej keramickej nádobe. Od celkovej sumy sa bude odvíjať odmena, ktorú dostane nálezca. Ten má právo maximálne na desať percent odhadovanej ceny nálezu. Podľa riaditeľa múzea Frýdu je strieborný poklad najväčším mincovým nálezom na západe Čiech za posledných zhruba 30 rokov. Podobné objavy však nie sú celkom ojedinelé. Napríklad pred siedmimi rokmi sa v Kašperských Horách našlo 3 750 strieborných mincí zo 17. storočia.

zdroj: plzen.idnes.cz

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.