Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Filtrovať produkty
ks
ks

Pamätná strieborná minca, 200Kč Jan Perner proof

  • Minimálna objednávka 1ks

33.69,- € (vrátane DPH)
28.07,- € (bez DPH)

Kúpiť

Dňom 2. septembra 2015 vydáva Česká národná banka pamätnú striebornú dvestokorunáčku k 200. výročiu narodenia Jana Pernera. Dvestokorunáčka je razená zo zliatiny obsahujúcej 925 dielov striebra a 75 dielov medi a vydáva sa v dvojitom prevedení, v bežnom a špičkovom (proof), ktoré sa líšia povrchovou úpravou a prevedením hrany. U mincí špičkovej kvality je pole mince vysoko leštené a reliéf je matovaný, hrana je hladká s vlysom ​​"ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *". Mince bežnej kvality majú hranu vrúbkovanú. Priemer mince je 31 mm, hmotnosť 13 g a hrúbka je 2,25 mm. Rovnako ako u každej razby mincí sú aj u týchto mincí povolené odchýlky v priemere 0,1 mm a v hrúbke 0,15 mm. V hmotnosti je povolená odchýlka nahor 0,26 g a v obsahu striebra odchýlka nahor 1%.

 

Na lícnej strane mince je motív parnej lokomotívy, nad ktorou je nákres vlakovej trate medzi Prahou a Olomoucom, ktorú projektoval Jan Perner. Pri hornom okraji dvestokorunáčky je text "SEVERNÍ STÁTNÍ DRÁHA" v rámčeku. Pri spodnom okraji dvestokorunáčky je názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA". Označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" je nad názvom štátu. Značka Českej mincovne tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M" je pri pravom hornom okraji dvestokorunáčky za slovom "DRÁHA". Na rubovej strane dvestokorunáčky je portrét Jana Pernera. Pri ľavom okraji dvestokorunáčky je text "JAN PERNER" a pri pravom okraji sú letopočty "1815" a "2015". Texty i letopočty sú na začiatku a na konci ohraničené bodkou. Nad golierom pri portréte sú iniciály autora dvestokorunáčky, akademického sochára Zbyňka Fojtů, ktoré sú tvorené spojenými písmenami "FZ".

Nominálna hodnota 200 Kč
Materiál Ag 925/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 13 g
Priemer 31 mm
Hrana hladká s nápisom ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *
Náklad 10600 ks
Autor ak. sochař Zbyněk Fojtů
Emisia september 2015
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovňa