Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Filtrovať produkty
ks
ks

Pamätná strieborná minca, 200Kč Založenie Českej astronomickej spoločnosti proof

35.91,- € (vrátane DPH)
29.92,- € (bez DPH)

Kúpiť

Česká národná banka vydáva tento rok poslednú striebornú mincu. Pamätná minca je tentoraz venovaná Českej astronomickej spoločnosti, ktorá 8. decembra oslávi 100 rokov od svojho založenia.

Na lícnej strane dvestokorunáčky je napravo od stredu mincového poľa stvárnený heraldický lev z veľkého štátneho znaku Českej republiky. V ľavej časti mince je zrkadlovo zobrazený lev so symbolickým zvýrazneným súhvezdím Leva a jeho názvom "LEO" nad hlavou leva. Obe časti mince sú prepojené obežnou dráhou s planétou Zem. Po obvode mince je v neuzatvorenom opise označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" a názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA". Značka Českej mincovne tvorená písmenami "Č" a "M" je umiestnená v strede planéty Zem.

Na rubovej strane dvestokorunáčky dominuje vyobrazenie Slnka, v ktorého strede je emblém Českej astronomickej spoločnosti s letopočty "1917 - 2017". Pri vonkajšom obvode slnečných lúčov je stvárnená obežná dráha s planétou Zem. Po obvode mince je v opise text "ZALOŽENÍ ČESKÉ ASTRONOMICKÉ SPOLEČNOSTI". Iniciály autora mince MgA. Josefa Oplištila, ktoré sú tvorené spojenými písmenami "J" a "O", sú umiestnené v strede planéty Zem.

História Spoločnosti siaha až do doby pred prvou svetovou vojnou, a to do habsburskej monarchie. Cesta k jej presadeniu sa ale nebola vôbec ľahká. Zlom nastal až po vzniku Československa. Rolu hralo to, že jeden zo zakladateľov štátu, Milan Rastislav Štefánik, bol pôvodným povolaním astronóm a že v roku 1928 bola na Petříne otvorená po ňom pomenovaná hvezdáreň. Vo väčších mestách republiky začali vznikať pobočky astronomickej spoločnosti a práve ich členovia majú zásluhu na spopularizovaní astronómie v krajine. Množstvo popredných astronómov, ktorí sú platnou súčasťou svetovej astronomickej obce, začínalo práve tu. Spoločnosť dodnes širokú verejnosť zoznamuje s najnovšími poznatkami v odbore.

Nominálna hodnota mince 200 Kč nie je totožná s predajnou cenou.

Ku každej minci sa dodáva katalógová karta čiernej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.

Nominálna hodnota 200 Kč
Materiál Ag 925/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 13 g
Priemer 31 mm
Hrana Hladká "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *"
Náklad 11400 ks
Autor Josef Oplištil
Emisia december 2017
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovňa