Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Filtrovať produkty
ks
ks

Pamätná zlatá minca, 5000Kč Cyklus "Hrady" Rabí proof

Žiadanka

Česká národná banka vydáva zlatú mincu, ktorá ponesie motív hradu Rabí. Šiesta pamätná mince z cyklu Hrady v nominálnej hodnote 5 000 korún je v predaji od 18. septembra.

"Hrad Rabí má väčšina verejnosti v povedomí zrejme vďaka dejepisnému poznatku, že tu oslepol husitský vojvodca Ján Žižka z Trocnova. Možno nie každý ale vie, že sa jedná o najrozľahlejšiu hradnú zrúcaninu v Čechách, ktorá sa už od čias svojho vzniku v 14. storočí nachádzala na významnej obchodnej trase s názvom Zlatá cesta. Ťažko tak možno nájsť lepší spôsob, ako tomuto hradu vzdať hold, než vydaním zlatej mince," uviedol člen bankovej rady ČNB Vojtěch Benda.

Na lícnej strane zlatej mince je zachytený letecký pohľad na areál hradu, pri ktorého dobývaní prišiel Ján Žižka v roku 1421 o druhé oko. Reliéf dopĺňajú štylizované heraldická zvieratá z veľkého štátneho znaku - český lev, moravská orlica a sliezska orlica v pravej časti mincového poľa. V ľavej časti lícnej strany je text ČESKÁ REPUBLIKA, označenie nominálnej hodnoty mince 5 000 Sk, názov cyklu HRADY a značka Českej mincovne, ktorá mincu vyrazila.

Na rubovej strane mince je opäť motív tejto najväčšej zrúcaniny v Čechách, tentoraz detailný pohľad na pozostatky budov doplnený textom HRAD RABÍ, ročníkom razby 2018 a značkou autora mince Asamata Baltaeva.

Počiatok histórie hradu Rabí zrejme siaha až do doby luxemburskej. Hrad založili v prvej polovici 14. storočia páni z Rýzmberka, ktorí sa priklonili ku kráľovi Žigmundovi a aktívne vystupovali proti husitskému hnutiu. Husitské vojská hrad dvakrát obkľúčili a dobyli - v rokoch 1420 a 1421. Pri druhom obliehaní tu prišiel Ján Žižka o pravé oko a následkom tohto zranenia oslepol. Súčasnú podobu dostal hrad vďaka prestavbe na prelome 15. a 16. storočia, neskôr však začal upadať a od 18. storočia bol považovaný za neobývateľný. Obnova gotického hradu začala v roku 1920 vďaka iniciatíve horažďovického Spolku pre zachovanie pamiatok v hornom Pootaví. V roku 1954 prešiel hrad Rabí do starostlivosti štátu a v roku 1978 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Nominálna hodnota mince 5 000 korún nie je totožná s predajnou cenou. Tá je zvyčajne vyššia a zohľadňuje okrem iného aj aktuálnu cenu zlata, náklady spojené s výrobou a DPH.

Vykupujeme produkty, ktorých predaj sprostredkúvame. V prípade mincí po individuálnej dohode zaisťujeme ich spätný predaj. 

Nominálna hodnota 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 15,55 g
Priemer 28 mm
Hrana Hladká
Náklad 7300 ks
Autor Asamat Baltaev
Emisia september 2018
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovňa