Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Filtrovať produkty
ks
ks

Pamätná zlatá minca, 5000Kč Cyklus "Hrady" Zvíkov proof

759.53,- € (vrátane DPH)
759.53,- € (bez DPH)
Pre našich partnerov nižšia cena až o 91 EUR.

Kúpiť

Dňa 29. mája 2018 vydáva Česká národná banka piatu zlatú mincu z cyklu Hrady. Jej témou je hrad Zvíkov. Minca je razená zo zlata o rýdzosti 999,9 a vydáva sa v dvojitom prevedení, v bežnom a špičkovom (proof), ktoré sa líšia povrchovou úpravou a prevedením hrany. U mincí špičkovej kvality je pole mince vysoko leštené a reliéf je matovaný, hrana je hladká. Mince bežnej kvality majú hranu vrúbkovanú.

"Zvíkov sme do tematického cyklu Hrady nezaradili náhodou - táto ranne gotická stavba je označovaná za" kráľa "všetkých českých hradov. Kvôli polohe, ktorá zo Zvíkova urobila nedobytnú pevnosť, boli práve tu v časoch nebezpečenstva ukrývané korunovačné klenoty. Hrad obývali aj naše popredné šľachtické rody - Přemyslovci, Luxemburgovci, Rožmberkovia alebo Schwarzenbergovci," povedal člen bankovej rady Vojtěch Benda.

Lícnej strane mince dominuje fragment drevorezby oltára oplakávania Krista, umiestnený vo Zvíkovskej kaplnke sv. Václava. V hornej časti mincového poľa je umiestnená kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená pri spodnom okraji mince. Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa kompozícia dvoch ranne gotických polievaných dlaždíc s motívom gryfa a loveckej scény. Medzi dlaždicami je umiestnený štít s motívom labute, ktorý užívali páni zo Švamberka. Uprostred mincového poľa sa nachádza koláž 4 hradných objektov, zľava doprava sú stvárnené Hlízová veža, Písecká brána, veža Hláska a kaplnka sv. Václava. Vľavo od kompozície sa nachádza text "HRAD" a vpravo text "ZVÍKOV". Ročník razby "2018" je umiestnený pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú pod ročníkom razby.

Nominálna hodnota mince 5000Kč nie je jej predajnou cenou. Tá zohľadňuje okrem iného aj aktuálnu cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Ku každej minci sa dodáva katalógová karta červenej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.

Nominálna hodnota 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 15.55 g
Priemer 28 mm
Hrana Hladká
Náklad 7600 ks
Autor Luboš Charvát
Emisia máj 2018
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovňa