Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Filtrovať produkty
ks
ks

Pamätná zlatá minca, 5000Kč Cyklus "Hrady" Zvíkov proof

Žiadanka

Dňa 29. mája 2018 vydáva Česká národná banka piatu zlatú mincu z cyklu Hrady. Jej témou je hrad Zvíkov. Minca je razená zo zlata o rýdzosti 999,9 a vydáva sa v dvojitom prevedení, v bežnom a špičkovom (proof), ktoré sa líšia povrchovou úpravou a prevedením hrany. U mincí špičkovej kvality je pole mince vysoko leštené a reliéf je matovaný, hrana je hladká. Mince bežnej kvality majú hranu vrúbkovanú.

"Zvíkov sme do tematického cyklu Hrady nezaradili náhodou - táto ranne gotická stavba je označovaná za" kráľa "všetkých českých hradov. Kvôli polohe, ktorá zo Zvíkova urobila nedobytnú pevnosť, boli práve tu v časoch nebezpečenstva ukrývané korunovačné klenoty. Hrad obývali aj naše popredné šľachtické rody - Přemyslovci, Luxemburgovci, Rožmberkovia alebo Schwarzenbergovci," povedal člen bankovej rady Vojtěch Benda.

Lícnej strane mince dominuje fragment drevorezby oltára oplakávania Krista, umiestnený vo Zvíkovskej kaplnke sv. Václava. V hornej časti mincového poľa je umiestnená kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená pri spodnom okraji mince. Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa kompozícia dvoch ranne gotických polievaných dlaždíc s motívom gryfa a loveckej scény. Medzi dlaždicami je umiestnený štít s motívom labute, ktorý užívali páni zo Švamberka. Uprostred mincového poľa sa nachádza koláž 4 hradných objektov, zľava doprava sú stvárnené Hlízová veža, Písecká brána, veža Hláska a kaplnka sv. Václava. Vľavo od kompozície sa nachádza text "HRAD" a vpravo text "ZVÍKOV". Ročník razby "2018" je umiestnený pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú pod ročníkom razby.

Nominálna hodnota mince 5000Kč nie je jej predajnou cenou. Tá zohľadňuje okrem iného aj aktuálnu cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Ku každej minci sa dodáva katalógová karta červenej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.

Nominálna hodnota 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 15.55 g
Priemer 28 mm
Hrana Hladká
Náklad 7600 ks
Autor Luboš Charvát
Emisia máj 2018
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovňa