Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Argyle: Kolíska ružových diamantov

12. 6. 2019

Najznámejšou baňou produkujúcou ružové diamanty je austrálska baňa Argyle nachádzajúca sa v oblasti Kimberly. Táto baňa patrí ťažobnej spoločnosti Rio Tinto, ktorá má 20% podiel na svetovej produkcii všetkých surových diamantov.

Počiatky bane Argyle sa datujú do roku 1969 pri prvých pokusoch nájsť zlatú baňu. Až v roku 1979 bolo objavené ložisko diamantov, o ktorého bohatstve sa v tom čase nikomu ani nesnívalo, čo sa samozrejme ukázalo až neskôr. V roku 1983 bola baňa oficiálne otvorená a od roku 1985 sa na 45 hektároch pôdy začalo s ťažbou. Najhlbšia časť bane dosahuje šesťsto metrov. Z bane sa ročne vyťaží okolo 35 miliónov karátov, pričom rekordom bolo 42 miliónov karátov v roku 1994. Daná časť vyťažených diamantov putuje do šperkárskeho priemyslu. Práve z bane Argyle pochádzajú tie najkrajšie ružové diamanty, hoci 78% nájdených je hnedej farby, 16% žltých, 2% bielych, 2% šedých a len 1% ružových spoločne so zelenými. Ak sa pozrieme na svetovú produkciu konkrétne ružových a červených diamantov, pokrýva Argyle 90 - 95%. Bohužiaľ, súčasné rezervy bane sa stále znižujú.

Ako taká ťažba diamantov prebieha? Najprv sa obrími rýpadlami odoberie veľký kus pôdy, za pomoci špeciálne upravených nákladných áut sa odvezú do továrne, kde sa hornina drví na malé kúsky. Celý proces je teraz veľmi zautomatizovaný a prebieha 24 hodín denne 365 dní v roku. Baňa Argyle je jednou z prvých svojho druhu, čo sa technológií týka. V bani sa nachádza okolo 40 kilometrov tunelov, železničné trate a dopravné pásy pre prepravu rudy na povrch, kde je röntgenová linka na triedenie zeminy, vďaka ktorej sa efektívne identifikujú malé diamanty. Podľa posledných správ Rio Tinto predpokladá jej fungovanie do roku 2020.

Ani veľké množstvo vyťaženej horniny však nezaručuje kvantum diamantov. Pre príklad, na jednu tonu vyťaženej horniny pripadá 1,22 - 1,3g diamantov, z čoho je navyše len 5% použiteľných. Zvyšných 95% ide na priemyselné účely, pretože sú sfarbené do hneda či šeda. Len jeden z 10 000 karátov vyťažených diamantov je kvality fancy color a len 0,01% je fancy pink. Štatistika hovorí, že 9 z 10 ružových kameňov pochádza z bane Argyle.

V austrálskej bani Argyle bol nájdený jeden z najvzácnejších ružových diamantov. Jednalo sa o surový 13karátový kameň s názvom Argyle Pink Jubilee. Z pôvodnej váhy bol kameň vybrúsený vo februári 2012 v Perthe do podoby 8,01 karátov (1,602 g) a bol venovaný Melbournskému múzeu. Zaujímavosťou je znateľná interná inklúzia, ktorú nešlo nijako upraviť. V súčasnej dobe však došlo k vyťaženiu dosiaľ najväčšieho ružového diamantu, ktorý ide teraz do predaja (informovali sme v minulom článku). Jedná sa o 3,14 karátový emerald známy ako Argyle Alpha.

Väčšina zákazníkov kupujúcich diamanty z bane Argyle sú indické firmy a priemysel. Svojich fanúšikov si ale našli po celom svete. Väčšina vyťažených kameňov sa predáva v surovom stave, o čo sa stará marketingový tím v Antverpách, ktorý pomohol vybudovať kúpnu silu po celom svete, a to najmä na trhu s luxusnými šperkami v USA. Šperky začali byť tiež populárne medzi neustále sa rozrastajúcou strednou triedou v Číne a Indii.

Tie kvalitnejšie ružové diamanty z celého roka sú vybrúsené v Západnej Austrálii a predávané skrz každoročný tender tzv. Argyle Pink Diamonds Tender. Jedná sa o veľmi prestížnu predajnú záležitosť. Kamene bývajú pred predajom vystavované po celom svete a firmy môžu prihadzovať svoje ponuky.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Rytierske príbehy - Dobrodružstvo" stand a proof

19. 9. 2019

Godefroy z Bouillonu bol jedným z vodcov prvej križiackej výpravy. Pripomíname si ho mincou zo série Rytierske príbehy, ktorá vychádza v prevedení stand v náklade 130000 kusov a proof v náklade 30000 kusov.

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Séria objavitelia - Krištof Kolumbus" proof

19. 9. 2019

Krištof Kolumbus bol janovský moreplavec v španielskych službách, ktorý objavil Ameriku pre Európu dneška v roku 1492. Minca vychádza v náklade 5000 kusov v prevedení proof.

Manipulácia ceny zlata a iných drahých kovov

18. 9. 2019

Už dlhú dobu sa pravidelne objavujú informácie o manipulovaní ceny zlata a ostatných drahých kovov. Neboli na to dôkazy a takéto informácie sa považovali skôr za konšpirácie. Až doteraz.