Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Cenová rally zlata prvýkrát zdvihne 50 najlepších ťažobných akcií nad 1 bilión $

8. 10. 2020

Podľa prieskumu MINING.COM medzi 50 najväčšími ťažobnými spoločnosťami na svete podľa trhovej hodnoty vychádza, že sa priemysel zotavuje zo svojho prepadu, ktorý bol spôsobený pandémiou koronavírusu COVID-19 a začínajú sa opäť navracať pozitívne výsledky pre 4. štvrťrok 2020.

Všetkých TOP 50 najvýznamnejších ťažobných spoločností pridalo trhovú kapitalizáciu 80,2 miliardy dolárov za tri mesiace do konca septembra. Toto bolo možné jedine vďaka rastu ceny zlata a striebra, ale aj vďaka rastu ceny železnej rudy a ceny medi, ktorá sa pohybuje medzi súčasnými dvojročnými maximami.

Veľké ťažobné spoločnosti boli pripravené stať sa členmi The trillion dollar club ešte na začiatku roka 2020, ale vďaka dôsledkom pandémie COVID-19 sa cyklický vzostup priemyslu musel oddialiť o 9 mesiacov.

Pokiaľ budeme trend priemyslu sledovať od začiatku pandémie, napríklad od marca do apríla sa index zotavil o takmer 330 miliárd dolárov.

Šťastní ťažiari zlata

Výrobcovia primárneho zlata ako vstupnej suroviny a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú licenciami drahých kovov tvoria teraz viac ako tretinu zo spomínaných 50 najvýznamnejších producentov zlata. Počas prvého štvrťroka 2020 prispeli tieto spoločnosti do priemyslu 130 miliardami dolárov zisku.

V 1Q 2020 boli 9 z 10 najvýkonnejších práve výrobcovia a producenti zlata. Na druhom mieste v rebríčku je napríklad Freeport McMoRan, ktorý sa vďaka svojej bani Grasberg radí aj medzi najväčších svetových producentov zlata.

Novými zástupcami v prvej desiatke sú napríklad Evolution Mining, B2Gold a Yamana. Spoločnosti ako Newmont a Barrick sa pevne držia v prvej päťke.

   

Autor: Bc. Filip Soldát, product manager - precious metal

Pamätná zlatá minca, 50EUR "Kultúrne dedičstvo - Ancient Messene" proof

27. 10. 2020

Starobylé mesto Messene bolo postavené v roku 369 p.n.l. a bolo obklopené 9,5 km dlhými hradobnými múrmi s dvoma bránami. Jedna z nich stojí do dnešného dňa. Zlatá minca vychádza v prevedení proof v náklade 1500 kusov.

Pamätná strieborná minca, 5EUR "Medzinárodný rok zdravia rastlín" v sade obežných mincí 2020 proof

27. 10. 2020

Talianska republika vydáva mincu, ktorá zobrazuje ženskú figúru figúru držiacu v rukách glóbus - personifikáciu prírody. Minca vychádza v sade obežných mincí pre rok 2020 v náklade 2000 kusov.

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Rytierske príbehy - Statočnosť" proof a stand

19. 10. 2020

Osemcípy biely kríž na červenom pozadí je logom Rádu svätého Jána. Pôvod tejto charitatívnej organizácie je motívom štvrtej mince série. Náklad mince v prevedení proof aj stand je 30000 kusov.