Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Diamanty na vzostupe

15. 2. 2022

Diamantový trh zažil v roku 2021 mierny refresh cien po hroznom prepade v roku 2020 vďaka kríze spôsobenej vírusom covid-19. Rok 2021 sa celkovo niesol v pozitívnej a optimistickej nálade zakončenej viac než uspokojivým predajom diamantových šperkov. Prišiel síce strašiak menom Omicron, ale diamantový trh sa nenechal poraziť ani ďalšou vlnou negatívnych vplyvov geopolitických napätí či volatilitou akciových trhov.

Diamantový giganti De Beers a Alrosa zvýšili ceny za surové diamanty o niekoľko percent. Kamene sa tak obchodovali za vyššie ceny a dostalo sa ich na sekundárny trh menej. Cielené prídely surových diamantov od ťažiarov tak znamenali menej kameňov pre dílerov.

Aj brúsené diamanty postupne zdvíhali cenu, najmä tie kvality 3x Ex, ktorých bol nedostatok. Manufaktúry fungovali na 75 % svojej kapacity z dôvodu koronavírusových opatrení. Ceny menších brúsených diamantov s nízkou hodnotou od septembra 2021 výrazne vzrástli, pretože ponuka sa znižovala.

V súčasnej dobe je ponuka určitých kameňov výrazne obmedzená, čo ale kupujúcemu prináša možnosť nakúpiť kvalitnejšie diamanty za ceny menej kvalitných.

Kľúčové diamantové trhy

Dopyt rastie najmä v USA. Klenotníci nakupujú nové zásoby, ktoré predali počas vianočných sviatkov. Čínsky trh bol do začiatku nového čínskeho roka relatívne nečinný. Mohli za to ešte stále pretrvávajúce koronovírusové opatrenia spôsobujúce neistotu diamantovej sezóny.

V tejto chvíli je jednoduchšie kameň predať ako kúpiť. To sa ale môže v nasledujúcich mesiacoch rýchlo zmeniť. K dispozícii bude viac tovaru a predajcovia budú obozretnejší pri stanovovaní cien.

Fancy color

Rovnako farebné diamanty atakovali vyššie ceny. Ako potvrdil člen poradného výboru FCRF (Fanc Color Diamond Index) Ephram Zion, unikátne farebné diamanty potvrdzujú stabilitu tejto luxusnej komodity. Stále viac zákazníkov kupuje prírodné farebné diamanty. Dopyt sa teda zvyšuje, zásoby sa zmenšujú. Priemerná cena za FCD bola o 1,7 % vyššia ako pred rokom – konkrétne modré prírodné diamanty vyskočili o 2,2 %, ružové o 2 % a žlté o 0,9 %.

Pokiaľ by ste radi zistili viac alebo rovno chceli požiadať o ponuku konkrétnych parametrov, neváhajte nás kontaktovať!

Autor: Mgr. Tereza Pokorná, Head of Diamonds TrustWorthy Investment Holding SE
Zdroj: www.diamonds.net

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.