Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Hearts & Arrows: Ázijské šťastie v diamante

16. 11. 2020

Možno už ste počuli pojem Hearts & Arrows diamanty či Hearts & Arrows brúsenie (ďalej len H & A). Jedná sa o ikonický 57-fazetovaný brús zobrazujúci osem sŕdc a osem šípov. Brús H & A je skutočne majstrovským dielom diamantového priemyslu. Niekedy je tiež označovaný za "super ideal" brús a niet divu, veď v ázijských krajinách je osmička šťastným číslom. V tomto krátkom článku si predstavíme ďalšiu z diamantových špecialít.

Diamanty H & A sú brúsené do ideálnych proporcií brúsu, excelentnej symetrie a do špecifických tvarov faziet, ktoré zobrazujú osem šípov z pohľadu zhora cez korunu a osem sŕdc pri spodnom pohľade cez pavilión. Neznamená to však, že by každý excelentný / ideálny brús bol H & A. Ten totiž vyžaduje brúsenie každej fazety do úplne presných uhlov a proporcií. Brús ľahšie odhalíme špeciálnou lupou (obr. 1), ktorá zobrazí dokonalú optickú symetriu. Táto lupa filtruje svetlo vstupujúce do diamantu a umožňuje pohľad na dokonalosť brúsu (obr. 2).

   
Obrázok 1: špeciálna lupa na odhaľovanie brúsu Hearts & Arrows

 

H & A diamanty sú skutočne vzácne a kuriózne. Tento brús totiž vyžaduje o 25% viac práce na vybrúsenie a je ich menej ako 1% na celom svete. Sú stále veľmi unikátne a napríklad gemologické laboratórium IGI si tieto brúsy pri gradingu fotí. Aj vďaka tomu, že brús H & A si vyžaduje špeciálne nástroje a zručnosť brúsičov, sú tieto diamanty výrazne drahšie.

Obrázok 2: brús Hearts & Arrows

Poďme sa pozrieť na históriu tejto rarity medzi diamantmi. Brús H & A vznikol v 80. rokoch v Japonsku, kde bol prvýkrát vybrúsený. Brús sa vtedy veľmi podobal modernému round brilliant brúsu vytvorenom ruským matematikom Marcelom Tolkowskym v roku 1919. Následne boli diamanty brúsené do dokonalej optickej symetrie v japonských laboratóriách. Posledným krokom k finálnej podobe H & A brúsu bolo stanovenie špecifík faziet, ktoré boli neskôr nazvané "Cupid effect". Vďaka revolúcii v diamantovom priemysle sa v 90. rokoch dostali diamanty H & A aj na americký trh.

Okrem toho, že sú diamanty H & A symbolom lásky, sú zaujímavé aj z iných dôvodov. Prvým z nich je úplne precízne vybrúsenie faziet, čo spôsobuje ich lepší kontrast a pútajú potom oveľa viac pozornosti. Ďalším dôvodom je ich brilancia a žiara, ktorá je priamo daná kvalitou brúsu. H & A diamanty majú väčšie fazety, ktoré sa zrkadlia a odrážajú viac svetla, vyzerajú žiarivejšie než klasický excelentný brús. Brilancia a žiara H & A diamantov spôsobujú aj optickú ilúziu, že je kameň väčší. Vyšší odraz svetla ich robí viac jasnejšími.

Je nutné dodať, že diamanty H & A nebývajú zvyčajne brúsené v nižšej farebnej škále a čistote. Samotný surový diamant, práca na jeho vybrúsení a vysoký podiel odpadu surového diamantu sú trochu nerentabilné, čo je dôvod, prečo si brúsiči vyberajú k práci na H & A drahšie rough diamanty.

Aj H & A diamanty majú svoj certifikát. Jediným gemologickým laboratóriom, ktoré zaviedlo kritériá a hodnotiaci systém pre tento druh brúsu, je IGI. V certifikáte od IGI nájdete okrem iného parametre aj autentické foto paviliónu a koruny diamantu.

Pokiaľ Vás tento typ brúsu zaujal natoľko, že by ste o neho Vy alebo Vaši klienti mali záujem, neváhajte si zaslať požiadavku na info@twisk.sk ešte dnes! Je to naozajstná rarita.

S prianím pokojných dní

Autor: Tereza Pokorná, Head of Diamonds TrustWorthy Investment Holding SE

Pamätná strieborná minca, 5EUR "Novoročné mince 2021" stand

2. 12. 2020

Pre starovekých Rimanov bol boh Janus držiteľom kľúča ku šťastiu. Jeho dve tváre (minulosť a budúcnosť) sa objavujú na rakúskej Novoročnej minci 2021 vydanej v náklade 50000 kusov.

Rozšírenie programov nákupu aktív

1. 12. 2020

V pondelok vyšlo z centrálnej americkej banky Fed oznámenie, že opäť predlžuje platnosť svojich programov, ktoré sa priamo týkajú nákupov aktív a podpory ekonomiky.

Pamätná zlatá minca, 100EUR Nitrianske knieža Svätopluk II. proof

27. 11. 2020

Svätopluk II., ktorý bol nitrianskym kniežaťom len necelých 5 rokov získal svoju vládu po rozdelení krajiny jeho otcom na tri časti. Pripomeňme si nášho vladára z konca 1. tisícročia mincou v náklade 3950 kusov.