Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena tovaru: 0,00 €
Pokračovať v objednávke

Indikátor diamantov s názvom Pandanus candelabrum

8. 2. 2018

Pandanus candelabrum (Pandán) je pichľavá palmová rastlina, ktorej bude dnešný príspevok venovaný. Nebojte sa však biologického pojednania a latinských výrazov, táto rastlina je totiž zaujímavá predovšetkým pre svoje miesto výskytu. Pandanu candelabru sa totiž darí najmä v kimberlitových oblastiach, teda na miestach, ktoré sú pokryté vulkanickou horninou stovky metrov hlboko pod povrchom Zeme.

Naozaj unikátna rastlina dorastá do výšky deviatich až desiatich metrov a mimo už spomínanú zaujímavosť výskytu v kimberlitových oblastiach je domorodcami využívaná napríklad na výrobu košov, rohoží a iných užitočných výrobkov. Biologická literatúra napovedá, že rastie najmä pri riekach a na vlhkých miestach vo veľmi hustých zoskupeniach.

Kimberlitová pôda bohatá na horčík, draslík a fosfor pripravuje chemický koktail zaisťujúci kvalitnú a úrodnú pôdu v oblasti vulkanických erupcií, kde sa tak rastlina môže skvele adaptovať. Geológ Stephen E. Haggerty z floridskej univerzity sa týmto špeciálnym "hľadačom diamantov" zaoberá už niekoľko rokov. Podrobnejšie svoje štúdie opísal v článku časopisu Economic geology. Kombináciu všetkých chemických prvkov v krajine Haggerty nazýva ako "veľmi dobré hnojivo pre rastlinu s tak drahou chuťou".

Vedec na fakt výskytu rastliny v oblasti bohatej na surové diamanty prišiel pri svojom výskume kimberlitových sopúchov v Libérii. Konkrétne keď pri vybagrovaní bažinatej zeminy neobjavil len kimberlitový sopúch (50 metrov široký a 500 metrov hlboký), ale všimol si aj určité rastliny vyskytujúce sa len nad týmto sopúchom. Haggerty vo svojom bádaní pokračoval v snahe zistiť, aké kimberlitové kužele sú pre ťažbu diamantov v porovnaní s ostatnými minerálmi lepšie a tiež zistiť, ako si rastlina vyberá živiny z bohatej pôdy.

Diamant je skrátka okno do minulosti, pretože niektoré z diamantov môžu byť staré až 3 miliardy rokov, respektíve minerály vnútri diamantov, ktoré môžu obsahovať veľmi cenné informácie. Výskum by mal v budúcnosti objasniť niekoľko skutočností o kimberlitovej zemine, ako sú napríklad tepelné a tlakové podmienky zemského plášťa pred 150 miliónmi rokov.

Pandanus candelabrum by mohol pomôcť nájsť ďalšie diamantové ložiská v Afrike, čo by samozrejme mohlo africkým ťažobným spoločnostiam fantasticky navýšiť príjmy. Prekážkou pri hľadaní sú ale zalesnené plochy, kedy je ťažké rastlinu nájsť pomocou leteckých či satelitných snímok. Vďaka podobným výskumom ťažiari vedia, že niektoré rastliny môžu signalizovať prítomnosť určitej horniny (napr. Lychnis alpina alebo Haumaniastrum katangense). Postupné bádanie má teraz objaviť, či sa Pandanus candelabrum vyskytuje aj na iných kontinentoch, než len v Afrike.

Autor: Tereza Pokorná, Senior product manager TrustWorthy Investment Holding SE

TOP 10 - poradie najväčších producentov zlata za rok 2017

18. 5. 2018

V roku 2017 vzrástla svetová produkcia zlata oproti roku 2016 o cca 5,7 ton.

Sada obehových mincí, San Maríno 2018

17. 5. 2018

Sada obežných mincí San Marína obsahuje jednotlivé mince v obehu Európskej únie, pričom na minciach nájdete portrét Svätého Marína, ktorý údajne túto krajinu založil

Pamätná strieborná minca, 5EUR "Svetový deň voľne rastúcich rastlín a voľne žijúcich živočíchov" v sade obežných mincí 2018

17. 5. 2018

San Maríno v týchto dňoch vydáva aj striebornú pamätnú mincu, ktorá je pripomienkou Svetového dňa divokej prírody, ktorý je v tomto roku oslavovaný.