Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Inflácia na Slovensku rapídne narastá, Slováci sa však dostatočne nebránia

14. 12. 2021

Na Slovensku čoraz viac Slovákov pociťuje dopady silnejúcej inflácie, ktorú spôsobuje viacero faktorov, no koronakríza je jednou z hlavných príčin. Podľa prieskumov sa však veľmi náročne proti inflácii bránia. (Nie len) nadchádzajúce vianočné sviatky Slovákov nútia neprihliadať na zvyšujúce sa ceny, nakupujú bez ohľadu na ne.

Tretina z nás sa v prieskume agentúry Ipsos v spolupráci so spoločnosťou CapitalPanda vyjadrila, že zvyšovanie cien pociťuje viac, ako by bolo prijateľné. Ankety sa zúčastnilo 315 Slovákov a 315 Čechov. Respondenti sa zároveň vo vyše dvoch tretinách zhodli v názore, že inflácia aj naďalej porastie a s ňou porastú aj ceny bežných tovarov a služieb v obchodoch.

Zdroj: Štatistický úrad SR

 

Slováci infláciu pociťujú, avšak nebránia sa proti nej dostatočne

„Napríklad tretina si ukladá úspory na sporiaci účet s úrokom blízkym nule a vyše 13% využíva investičné životné poistenie, ktoré pre vysoké poplatky prináša len minimálne zhodnotenie,“ podotkli realizátori prieskumu (cit. teraz.sk, 10.12.2021). Šťastím v nešťastí pre Slovákov je, že v súčasnosti narastá investovanie do podielových fondov alebo akcií (v tretine prípadov), no zvyšné dve tretiny sa proti inflácii nebránia zmenou, alebo rozšírením svojho portfólia v rámci uloženia finančných prostriedkov. Z prieskumu je jasné, že Slováci sú stále veľmi konzervatívni a svoje financie ukladajú najmä do bánk s nízkym výnosom.

„Naopak, v čom sa od našich západných susedov takmer nelíšime, je investovanie do tradičných aktív, ako sú nehnuteľnosti a zlato, ktoré sa považujú za stabilné. Slováci 16,9 % svojich úspor vkladajú do investičných nehnuteľností a deväť percent do zlata,“ podotkli realizátori. Na porovnanie, Česi investujú 15 % svojich úspor do nehnuteľností a 11 % do zlata. Naopak, štátne dlhopisy ľudí nelákajú a sú na okraji záujmu v Česku (investujú do nich štyri percentá respondentov) aj na Slovensku (2,3 %) (cit. teraz.sk, 10.12.2021).

 

Dobrá správa – mzdy si tento rok polepšili

Medziročný nárast cien dosiahol v októbri tohto roka najvyššiu hodnotu od októbra roku 2008, kedy svetom otriasala ekonomická kríza. Aby toho nebolo dosť november zaznamenal infláciu na úrovni 5,1%, najvyššiu za posledných 13 rokov.

Dobrou správou je, že zamestnanci si takmer vo všetkých odvetviach hospodárstva mzdovo prilepšili. Tou horšou je, že zvyšovanie nie vždy pokrylo infláciu. Za tretí kvartál činila priemerná mesačná mzda na Slovensku 1185 EUR, čo znamenalo zvýšenie o 72 EUR oproti minulému roku. Ak reálnu mzdu očistíme o infláciu, polepšila si o 2,5%, sezónne očistená priemerná mzda o 0,6%.

Najviac sa v našom hospodárstve darilo informáciám a komunikáciám (nárast miezd o 11,5%), finančným a poisťovacím službám (nárast o 8,3%), nehnuteľnostiam (nárast o 12,9%) a zdravotníctvu, ktoré môže za nárast „vďačiť“ práve koronakríze – zamestnanci si vďaka nadčasom a službám nad rámec polepšili o 9,9%.

Regionálne si najviac polepšil Bratislavský kraj nasledovaný Trnavským krajom. Región s dlhodobo najnižším zvyšovaním miezd zostáva Prešovský kraj.

 

Zabezpečte sa sami, nespoliehajte sa na druhých

Ako z tejto inflačnej bubliny von? Je dôležité nespoliehať sa na druhé inštitúcie ako banky, poisťovne, zamestnávateľa... Nikdy nevieme, ktorý zo sektorov bude mať problém, alebo nastane kompletný lockdown ako v minulom roku a zostaneme doma bez práce.

Ak máme voľné finančné prostriedky, je dobré ich investovať do rôznej škály aktív, ktoré budú vzájomne vykrývať plusy a mínusy. Nespoliehajme sa výlučne na peniaze v banke, výlučne na mzdu alebo na podporu zo strany štátu.

Peniaze v banke je dobré mať na bežných účtoch, z ktorých platíme účty. Zvyšné úspory je však dobré rozložiť do portfólia, ktorého zložkou by mali byť aj vyššie spomínané drahé kovy, podielové fondy, akcie.

My Vám ponúkame jednu z týchto možností – investujte do fyzických drahých kovov a rozložte si tak peniaze rozumne. Ak nemáte dostatok financií na jednorazový nákup, sporte si do drahých kovov mesačnými úložkami a svoj majetok budete mať vždy fyzicky pri sebe.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroje:
https://lnk.sk/aftd
https://lnk.sk/symt

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.