Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Inflácia v dejinách ľudstva

8. 4. 2019

Inflácia = zvyšovanie množstva peňazí v obehu, zníženie kúpnej sily peňazí alebo zvyšovanie cien tovarov a služieb. Jednoducho povedané, inflácia spôsobuje znehodnotenie peňazí.

Ak by sme sa domnievali, že inflácia je „produktom“ modernej monetárnej ekonomiky a papierových peňazí, opak je pravdou. Aj v minulosti, keď platidlom boli iba mince, nebola inflácia ničím výnimočným. Súviselo to hlavne s veľkými výdavkami panovníkov, ktorí keď potrebovali zaplatiť a nemali dostatok striebra a zlata, teda drahých kovov, z ktorých sa razili mince, tak začali pomer drahých kovov v nových minciach postupne znižovať, aby mohli vydať väčšie množstvo peňazí. Keď sa však nové peniaze dostali do obehu, logicky nastal tlak na zvyšovanie cien. Ak toto množstvo nových peňazí bolo vysoké, mohla nastať tzv. inflačná špirála, ktorá väčšinou skončila menovou reformou.

Nové mince sa razili z menej vzácnych kovov, hlavne zinku, medi, cínu aj olova. Niektorí panovníci to dotiahli do „dokonalosti“, keď nakoniec razili mince, ktoré nemali žiadnu hodnotu, teda neobsahovali žiaden vzácny kov.

Ľudia si samozrejme uvedomovali, že mince z drahých kovov – zlata a striebra, si svoju hodnotu udržovali a inflácia sa ich netýkala. Zlato ani striebro sa totiž nedali vyrobiť z niečoho iného, bolo ich treba pracne vyťažiť a spracovať, preto sa ani množstvo takýchto mincí v obehu nemohlo enormne zvýšiť. Kto mohol, tak sa snažil svoj majetok ochrániť práve držaním strieborných a zlatých mincí.

Súčasnosť sa od minulosti v tomto zmysle veľmi nelíši. Centrálne banky vznikli aj kvôli tomu, aby udržovali stabilné cenové úrovne, je však všeobecne známe, že napríklad Európska centrálna banka sa snaží o stabilnú infláciu na úrovni 2% ročne. Inak povedané naša hotovosť a úspory sa každoročne znehodnocujú a strácajú hodnotu. Dokonca v rokoch 2015 – 2018 ECB doslova vytvorila z ničoho 2,6 bilióna ničím nekrytých eur, čím túto menu znehodnotila. A teda tak ako v minulosti, aj teraz je stále aktuálna otázka: Ako sa voči tomu dá ochrániť? Odpoveď už poznáme.

Autor: Rastislav Matis, numizmatik TrustWorthy Investment SK a.s.

Nová kampaň s Eliškou Bučkovou

19. 7. 2019

Rozšírenou ponukou produktov TrustWorthy Investment sú šperky. Práve preto sme sa rozhodli pre kampaň k tomuto projektu. Všetko budeme predstavovať postupne, odkrývať celý priebeh, od začiatku až po samotné uvedenie šperkov.

Rio Tinto ohlásil jeden z posledných tendrov na ružové diamanty pred uzavretím bane Argyle

16. 7. 2019

Vzhľadom na pripravované uzatvorenie známej austrálskej bane Argyle v roku 2020 ohlásila spoločnosť Rio Tinto jeden zo svojich posledných tendrov ružových diamantov.

Výnimočná dražba 1-centu z roku 1837 (N-10 1837)

16. 7. 2019

Táto významná minca bude dražená na augustovej aukcii 2019 Stack Bowers ANA