Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Inflácia v dejinách ľudstva

8. 4. 2019

Inflácia = zvyšovanie množstva peňazí v obehu, zníženie kúpnej sily peňazí alebo zvyšovanie cien tovarov a služieb. Jednoducho povedané, inflácia spôsobuje znehodnotenie peňazí.

Ak by sme sa domnievali, že inflácia je „produktom“ modernej monetárnej ekonomiky a papierových peňazí, opak je pravdou. Aj v minulosti, keď platidlom boli iba mince, nebola inflácia ničím výnimočným. Súviselo to hlavne s veľkými výdavkami panovníkov, ktorí keď potrebovali zaplatiť a nemali dostatok striebra a zlata, teda drahých kovov, z ktorých sa razili mince, tak začali pomer drahých kovov v nových minciach postupne znižovať, aby mohli vydať väčšie množstvo peňazí. Keď sa však nové peniaze dostali do obehu, logicky nastal tlak na zvyšovanie cien. Ak toto množstvo nových peňazí bolo vysoké, mohla nastať tzv. inflačná špirála, ktorá väčšinou skončila menovou reformou.

Nové mince sa razili z menej vzácnych kovov, hlavne zinku, medi, cínu aj olova. Niektorí panovníci to dotiahli do „dokonalosti“, keď nakoniec razili mince, ktoré nemali žiadnu hodnotu, teda neobsahovali žiaden vzácny kov.

Ľudia si samozrejme uvedomovali, že mince z drahých kovov – zlata a striebra, si svoju hodnotu udržovali a inflácia sa ich netýkala. Zlato ani striebro sa totiž nedali vyrobiť z niečoho iného, bolo ich treba pracne vyťažiť a spracovať, preto sa ani množstvo takýchto mincí v obehu nemohlo enormne zvýšiť. Kto mohol, tak sa snažil svoj majetok ochrániť práve držaním strieborných a zlatých mincí.

Súčasnosť sa od minulosti v tomto zmysle veľmi nelíši. Centrálne banky vznikli aj kvôli tomu, aby udržovali stabilné cenové úrovne, je však všeobecne známe, že napríklad Európska centrálna banka sa snaží o stabilnú infláciu na úrovni 2% ročne. Inak povedané naša hotovosť a úspory sa každoročne znehodnocujú a strácajú hodnotu. Dokonca v rokoch 2015 – 2018 ECB doslova vytvorila z ničoho 2,6 bilióna ničím nekrytých eur, čím túto menu znehodnotila. A teda tak ako v minulosti, aj teraz je stále aktuálna otázka: Ako sa voči tomu dá ochrániť? Odpoveď už poznáme.

Autor: Rastislav Matis, numizmatik TrustWorthy Investment SK a.s.

Graff - neuveriteľný 302ct. diamant z kameňa Lesedi La Rona

23. 4. 2019

Graff predstavil 67 diamantov, ktoré vybrúsil z legendárneho kameňa Lesedi La Rona, ktorý vo svojom surovom stave vážil 1 109 karátov. Medzi vybrúsenými kameňmi je aj rekordne veľký 302 karátový diamant.

Aukcia Christie's - modré dvojčatá predané za takmer 7 miliónov dolárov

23. 4. 2019

Aukčná sieň Christie's zarobila 30,3 milióna USD počas utorkovej Magnificent Jewels Auction, ktorá sa uskutočnila v New Yorku. Dvojčatá modrých diamantov zasadené v prsteni boli vedúcou položkou celej aukcie.

Pamätná zlatá minca, 200EUR "Grécka kultúra - historici - Thukydides" proof

19. 4. 2019

Nová minca zo série "Grécka kultúra - historici" je venovaná Thúkydidovi, gréckemu historikovi, politikovi a autorovi klasického diela Dejiny peloponézskej vojny. Náklad mince je 750 kusov.