Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Laboratórne alebo prírodné diamanty? Toť otázka.

22. 6. 2020

Po mnohých správach o vplyvoch pandémie koronavírusu nielen na diamantový trh sa dnes pozrieme na jednu z takisto aktuálnych tém - fenomén tzv. lab-grown diamonds (laboratórnych diamantov), ​​o ktorých počúvame čoraz častejšie. Ich predaj rastie a na trhu si postupne nachádzajú svoje miesto.

V dnešnom článku sa pozrieme na konkrétne aspekty pre a proti týchto laboratórne vytvorených diamantov v opozícii k tým prírodným.

Laboratórne vytvorené diamanty (ďalej len LGD) môžu byť definované ako "pravé", čo rozhodne nie je mystifikácia. Jedná sa o diamant, ktorý nevytvorila sama príroda. Ide o chemicky identický kameň s prírodným diamantom. Nie je to "fake", nie je to "simulant", avšak aký je medzi nimi teda rozdiel a prečo tieto diamanty víria toľko diskusií?

Je to jednoduché. Proces, ktorý vykonáva príroda po milióny rokov, aby tu zanechala unikátny kameň, dokáže vykonať ľudská ruka v laboratóriu. Všetky veľmi špecifické podmienky pre vznik dokážu nasimulovať tak, že počas jedného až štyroch týždňov vznikne diamant rovnako ako v plášti zeme. V súčasnej dobe existujú dva spôsoby, ako LGD vytvoriť: metóda CVD (chemical vapor deposition) alebo HPHT (vysoký tlak, vysoká teplota). Obe tieto metódy sú doslova fascinujúce. Veď predstavte si, že dokážete za týždeň niečo, na čo má planéta Zem milióny a milióny rokov. Vo výsledku sú rough brúsené úplne rovnakými spôsobmi ako prírodné diamanty.

A teraz teda ku konkrétnym sporom. Ako prvý je tzv. 5. C. My za piate C považujeme zákazníka (angl. customer). Je tu však ďalšia virtuálna možnosť, a to je polemika nad sloganom "Diamonds are forever" (angl. controversy). Keď sa vtedy objavil tento slogan, jeho tvorcovia si iste nepredstavovali, že by mohol vzniknúť diamant, ktorý je mladší ako nevesta. Diamanty sú večné, a to najmä z toho dôvodu, že spájajú milióny rokov minulosti s nekonečnou budúcnosťou. Toto tvrdenie je v súčasnej dobe veľmi silné na poli diskusií na túto tému.

Ďalší je vzhľad. Vyzerajú syntetické diamanty rovnako ako tie prírodné? Odpoveď je áno. Sú vizuálne úplne identické. Rovnaký refrakčný index, brilancia, .... Hodnotí sa rovnakými parametrami gemologických laboratórií. Avšak kritici apelujú na hnedasté, šedé či ružové podtóny a určité typy inklúzií, ktoré sú spôsobené laboratórnym prostredím. Tieto fakty sú pravdivé, avšak za vyrieknutím takého argumentu musíme mať tieto fakty podložené špeciálnou analýzou odhaľujúcou, že sa jedná práve o LGD.

Hodnota. Sú LGD o niečo lacnejšie? Áno, sú. V súčasnosti sú tieto diamanty obchodované za skutočne nižšie ceny v porovnaní s prírodnými diamantmi. Navyše ceny stále klesajú z dôvodu nových laboratórií na trhu. Kritici však nabádajú k zastaveniu ich činnosti. Radia nevyhadzovať peniaze za LGD, ale investovať do "naozajstných" prírodných diamantov, ktoré držia hodnotu. Tu si dovolím pridať svoj názor. Rovnako tak ako všetky technológie na svete, pôjdu aj laboratóriá vytvárajúce LGD vpred a ich cena teda dolu. LGD si svoje miesto na trhu našli, ale oveľa silnejšie budú vždy pre spotrebiteľov prírodné diamanty, u ktorých je možné nadviazať práve na onú ​​mnohoročnú hodnotu.

Pomerne obľúbenou kategóriou dnešnej spoločnosti je udržateľnosť. Tento aspekt je populárny vo väčšine oblastí trhu (móda, elektronika, potravinový priemysel atď.). A opäť sa nám odráža aj v diamantoch. Sú teda LGD tzv. planet-friendly? Ale samozrejme, hovorili by priaznivci. V tomto argumente by som však bola opatrná! Prírodné verzus laboratórne diamanty
LGD sú síce 100% nekonfliktne, produkované za regulárne platy zamestnancov, ktorí sú v bezpečí laboratória a ich tvorba neohrozuje životné prostredie tak ako klasická ťažba, avšak čo sa takto pozrieť na spotrebu energie, ktorá je neuveriteľne vysoká, prevádzka laboratória je gigantická. Klasická ťažba dáva prácu miliónom ľudí z najchudobnejších oblastí sveta, pre ktorých môže byť ich práca v bani otázkou živobytia.

Zhrniem to veľmi stručne. Podľa môjho názoru sú LGD skrátka trend. Trend rovnako tak ako autá na elektrinu, oblečenie vyrobené z pet fliaš, eliminácia plastových obalov a pod. Vždy tu bude sorta ľudí, ktorá dáva prednosť ekologickej variante veci.

Symbolika. Veľmi dôležitá pre marketing diamantov. Môžeme si pomyslieť, ako úžasné je, že v dnešnej dobe dokážeme vytvoriť sami jeden z najtvrdších minerálov ako je diamant (nie je tak prekvapením, že najväčší odbyt na LGD je v komunite Silicon Valley). Kritici sa však sporia, ako môžeme pripisovať emocionálnu hodnotu niečomu, čo sa tlačí ako papier v továrni. Je jasné, že niečo také sa čoskoro stane bežné a lacné. Je to ako umelá kvetina. Je trvalá, môže byť aj pekná, ale potešila by Vás rovnako ako ozajstná?

Takže ako sa rozhodnúť? Je to na Vás! Každý máme iné preferencie a vyššie spomínané argumenty Vám mali len rozšíriť obzory v rozhodovaní. Diamant je unikátny kameň a či už sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite, že ak je diamant laboratórne vytvorený, vždy musí byť táto skutočnosť uvedená v jeho certifikáte!

TrustWorthy Investment predaj LGD odmietla, podporujeme prírodné diamanty s príbehom a trvalou hodnotou. Ak aj Vy s nami súhlasíte, neváhajte požiadať o svoju ponuku ešte dnes a využite aj naďalej nízke ceny, ktoré priamo nabádajú k investícii. Diamanty sa iste vrátia na výslnie medzi ziskové komodity.

Prajem krásne slnečné dni!
Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.