Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Niektoré centrálne banky prepadli zlatej horúčke a možno je to rozumné

7. 2. 2019

Túžba po zlate nemusí byť vždy racionálna, ale to sa netýka centrálnych bánk, ktorých nákup zlatého kovu za minulý rok dosiahol najvyššie hodnoty od doby, kedy Spojené štáty prelomili v roku 1971 spojenie dolára a zlata. Pre tieto inštitúcie sú menším hazardom obavy z toho, že budú ceny vzácnych kovov stúpať, ako obavy z toho, že dolárová dominancia by mohla byť postupne narušená.

Podľa vyjadrenia Svetového zlatého koncilu (World Gold Council) centrálne banky v roku 2018 nakúpili 651,5 tony zlata, čo je o 74% viac ako v predchádzajúcom roku a jedná sa o druhú najvyššiu celkovú ročnú hodnotu. Rovnako ako v predchádzajúcich troch rokoch boli významnými nakupujúcimi krajiny Kazachstan, Rusko a Turecko a v minulom roku ich ešte doplnilo Maďarsko, India a Poľsko.

Manažéri, ktorí majú devízové ​​rezervy pod svojou správou majú tendenciu k prísnej opatrnosti. Ale Maďarsko v októbri vysvetlilo, že svoje zlaté rezervy zdesaťnásobilo z dôvodu dlhodobej stability a nie z dôvodu krátkodobých investičných úvah. Drahý kov bol dodaný v limitovanom množstve bez úveru či tzv. rizík protistrany, keďže nešlo o nárok konkrétnej inštitúcie alebo krajiny.

Podobné uvažovanie môže pripomínať jeden z dôvodov, prečo jednotliví investori nakupujú zlato - majú totiž obavy držať zdanlivo rizikovejšie aktíva, ako sú akcie a dlhopisy. Vzhľadom ku geopolitickému napätiu je to pochopiteľné.

A toto sú dva hlavné dôvody, prečo centrálne banky nakupujú zlato:

1) Prvým dôvodom je obava týkajúca sa využívania dominancie amerického dolára v rámci globálneho finančného systému. Nemecko, Francúzsko a Británia sa pokúšajú o otvorenie nového nedolárového obchodného kanála s Iránom, ale pravdepodobne nebudú schopní významnejšie narušiť sankcie Spojených štátov voči Islamskej republike. Niet divu, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker chce propagovať euro ako globálnu menu, než aby boli prijaté dolárové ceny týkajúce sa lietadiel, energií a ostatného tovaru.

2) Ešte významnejším dôvodom je však vzostup Číny. Jej ekonomika predstavuje takmer pätinu celosvetového hrubého domáceho produktu a viac ako desatinu celosvetového obchodu, ale jej mena tvorí menej ako 2% výšky rezerv centrálnych bánk, na čo bolo tiež upozornené na fóre Menových a finančných inštitúcií.

Manažéri rezerv robia malé preventívne krôčiky k diverzifikácii svojich obchodných príležitostí smerom od dolára, čo je na míle ďaleko od slepého nadšenia, ktoré je so zlatou horúčkou spájané.

Autor: Iveta Špeciánová, product manager TrustWorthy Investment Holding SE

TQL Day 11. 5. 2019

15. 2. 2019

Tešte sa na deň nabitý informáciami a motiváciou. Naši hostia vás prevedú témami osobného rozvoja, naučia vás ako dosiahnuť tú najlepšiu fyzickú aj psychickú pohodu, stanete sa odborníkmi na etiketu a získate nové informácie, ktoré vám pomôžu pri vašich obchodoch.

Pamätná zlatá minca, 50EUR "Viedenská škola psychoterapie - Viktor Frankl" proof

14. 2. 2019

Viedenský neurológ a psychiater Viktor Frankl, autor 32 kníh a príjemca 29 čestných doktorátov, je najznámejší pre svoju knihu A napriek tomu povedať životu áno. Pripomeňme si ho mincou v náklade 20000 kusov.

Viedenský Philharmoniker - oveľa viac, než len zlato. Príbeh o úspechu.

14. 2. 2019

Ľudská fascinácia zlatom začala už pred mnohými rokmi. Približne 7000 rokov si zlato drží svoju hodnotu a eleganciu. Od roku 1989 razí Rakúska mincovňa viedenský Philharmoniker