Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Novinka na trhu drahých kovov - Bazilej III

9. 5. 2019

Pôvodne bolo zlato na zozname tretích rezerv svetových bánk a bolo ocenené na 50% svojej hodnoty. Dôvodom umiestnenia zlata do tretej kategórie bolo udržanie nízkej ceny komodity, preto bolo zlato obchodované najmä v papierovej podobe a to aj kvôli doláru, ktorý bol krytý ropou. Teraz sa ale presunutím do prvej kategórie zmenilo ocenenie zlata z 50% na 100% svojej hodnoty. Štáty, ktoré teda v posledných rokoch nakupovali zlato vo veľkom, rozhodne neoľutovali.

Zlato rovná sa bezpečná investícia

Jednou z častí hospodárskeho cyklu je aj recesia, ktorá ekonomiku po určitej dobe zasiahne a vedie k opakujúcim sa ekonomickým krízam. Dopady takejto krízy je možné vopred veľmi ťažko stanoviť, z predchádzajúcich skúseností však vieme, že významne mení hodnotu naprieč všetkými druhmi investícií.

Na väčšinu komodít obdobie poklesu ekonomiky pôsobí negatívne. Výnimkou takej komodity je zlato, ktoré má schopnosť aj v horších časoch udržať svoju hodnotu a stáva sa tak istotou v portfóliu mnohých investorov. K nákupu investičného zlata podnecuje aktuálna situácia na trhu, ktorá odkrýva budúci vývoj spojený s nárastom ceny tejto komodity.

Rastúcu dôveru v zlatú komoditu signalizuje súčasná aktivita centrálnych bánk, ktoré zvyšujú množstvo svojich rezerv držaných práve v zlate. Doteraz boli rezervy koncentrované najmä do eurových a dolárových aktív, s narastajúcou potrebou navyšovania devízových rezerv je diverzifikácia portfólia z pohľadu rizikovosti nevyhnutnou nutnosťou.

Bazilej III

Centrálne banky počas posledných rokov výrazne zvýšili nákupy zlata a na celkovom dopyte sa podieľali 12%. Tieto kroky sú v súlade so skupinou opatrení Bazilej III, ktoré boli ustanovené Bazilejským výborom pre bankový dohľad v reakcii na svetovú krízu v rokoch 2007-2009. Skupina týchto opatrení má za cieľ posilniť reguláciu, dozor a risk management bánk. Rovnako ako ostatné štandardy ustanovené Bazilejským výborom, aj Bazilej III je skupinou povinných opatrení, ktorými sa medzinárodné banky musia riadiť. Členovia sú povinní implementovať a zahrnúť tieto opatrenia do svojej jurisdikcie v časovom období ustanovenom výborom. Tieto opatrenia kladú dôraz na diverzifikáciu portfólia a napomáhajú tak zlato radiť medzi významnú kategóriu rezerv mnohých centrálnych bánk.

Zlatá tehla tak, ako tomu bolo v minulosti, zostáva dôkazom bohatstva a v budúcnosti tomu nebude inak. Využite teda bezrizikové investície a priaznivé ceny žltého kovu a objednajte si ešte dnes na našom e-shope.

Autor: Michal Spurný, predseda predstavenstva/CEO TrustWorthy Investment Holding SE

Tématické večery v Trnave - Slovenský večer

22. 5. 2019

Srdečne Vás pozývame na pilotné stretnutie zo série tématických večerov v predajni TrustWorthy Investment v Trnave.

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Europa Star 2019 - Renesancia" proof

20. 5. 2019

Najvýznamnejším umelcom krétskej renesancie bol Doménikos Theotokópoulos, známy ako El Greco (1541 - 1614), ktorý je vyobrazený na rubovej strane mince. Minca vychádza v náklade 5000 kusov.

Pamätná minca, 2EUR 500. výročie úmrtia Leonarda da Vinci stand

17. 5. 2019

Leonardo di ser Piero da Vinci bol taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar. Bol opísaný ako archetyp „renesančného človeka“ a ako univerzálny génius. 2EUR minca vychádza v náklade 20000 kusov.