Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Penzijné garantované fondy sú v porovnaní s infláciou v mínuse. Sporenie na dôchodok je nutné si zaobstarať inak.

12. 11. 2021

Penzijné fondy sú súčasťou druhého a tretieho dôchodkového piliera, do ktorého môžu vstupovať všetci ľudia, ktorí odvádzajú odvody do Sociálnej poisťovne. V Slovenskej republike má druhý pilier viac ako 1,5 milióna obyvateľov, tretí pilier necelý milión (údaj Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR k 31.12.2020). Problémom však je, že množstvo klientov (respektíve správcovských spoločností) investuje do príliš konzervatívnych fondov, ktoré často nepokrývajú infláciu.

Problémom je konzervatívna stratégia

Konzervatívne fondy a ich zhodnotenie sú z dlhodobého hľadiska pre klientov nerentabilné, sú určené najmä pre ľudí, ktorí si chcú uchovať svoje finančné prostriedky, nie ich zhodnocovať. Prevažne z takýchto fondov sa však penzijné fondy skladajú, respektíve do nich investujú, čo z dlhodobého hľadiska znamená vysokú prehru voči inflácii. Podľa odborníkov by teda mali účastníci v penzijných fondoch zvážiť čo najskorší prechod do indexových alebo zmiešaných fondov, ktoré sú síce rizikovejšie, no z dlhodobého hľadiska aj výnosnejšie a teda infláciu prekonávajú.

Indexové fondy na jednej strane negarantujú zisk, teda sa v krátkodobom časovom horizonte môžu vklady účastníkov nachádzať v červených číslach. Z dlhodobého hľadiska však oveľa lepšie spĺňajú očakávania výnosnosti a prekonanie inflácie.

V Českej republike štát transformovaným fondom nahráva. Slováci sú však konzervatívnejší ako Česi

V Českej republike do roku 2012 mohli ľudia vstupovať do transformovaných (garantovaných) penzijných fondov v treťom pilieri. Garancia udržania hodnoty transformovaných fondov zo strany štátu v kladných číslach je pravdepodobne hlavným dôvodom, preto sa v nich účastníci zubami – nechtami držia. Na druhej strane im ich príliš konzervatívna povaha nedovoľuje vystúpať do vyšších čísel a prekonať infláciu a aj keď nemôžu dosahovať záporné zhodnotenie, okolo nuly sa pokojne pohybovať môžu. „Transformované fondy žádného zhodnocení dosahovat nemohou, pokud musí být prostředky investovány natolik konzervativně, aby nedošlo k žádnému výkyvu ani na ročním horizontu. Bohužel, tento fakt si velká část klientů není ochotna připustit. […] „Mnoho lidí vnímá staré penzijní spoření jen jako zdroj státního příspěvku a o samotný výnos se tolik nezajímají. Což je samozřejmě velká chyba, protože státní příspěvek má významnou váhu na počátku spoření, kdy jeho výše tvoří významný podíl na vkladech klienta, ale časem tento podíl klesá, a naopak výnos samotné investice je tím důležitým faktorem“ (cit. seznamspravy.cz, 11.11.2021).

Povaha fondov je v oboch krajinách podobná a princíp zmýšľania účastníkov v druhom a treťom pilieri je podobný. Konzervatívna mentalita Čechov a Slovákov je porovnateľná a preto sa účastníci spoliehajú viac na garanciu vkladov, ako na ich dlhodobé zhodnotenie. Toto je potrebné zmeniť najmä u mladších ročníkov.

Zdroj: https://druhypilier.datalizer.sk/

Riešením sú indexové fondy

Ako sme spomínali, napriek vyššiemu riziku z krátkodobého hľadiska sú práve indexové fondy zaujímavé pre účastníkov, ktorí si potrebujú šetriť na dôchodok pomerne dlhú dobu. Z dlhodobého hľadiska sú totiž omnoho výnosnejšie ako v súčasnosti preferované transformované penzijné fondy.

Kľúčom voľby vhodnej stratégie je rozmyslieť si, koľko rokov má účastník do dôchodku a v zásade platí čím mladší, tým dynamickejší, teda rizikovejší fond. S postupným približovaním sa k dôchodkovému veku je dobré stratégiu postupne meniť až sa účastník dostane na konzervatívnu rovinu a teda si svoj majetok „udržiava“.

Každý človek by mal diverzifikovať svoje úspory a tým eliminovať riziko znehodnotenia peňazí

Samozrejme, nie je dobré spoliehať sa iba na štát alebo jednu „nohu“ pri myšlienke na vlastný dôchodok. V súčasnosti na internete existuje množstvo kalkulačiek, ktoré Vám dokážu povedať, koľko peňazí dostanete od štátu pri dosiahnutí dôchodkového veku. Do kalkulačiek si viete pridať aj svoje jestvujúce sporenia, piliere či našetrenú hotovosť.

U väčšiny ľudí je výpočet z kalkulačky nemilým prekvapením a mnoho z nich zistí, že v dôchodku nedostanú ani zlomok peňazí, na ktoré sú pri súčasnom životnom štandarde zvyknutí.

Aby ste predišli obdobnému scenáru, je potrebné zabezpečiť sa nie len odvodmi do Sociálnej poisťovne, druhým či tretím pilierom, ale mať našetrených dostatok finančných prostriedkov v alternatívnych investíciách. Nakoľko termínované vklady v bankách už nie sú tak výnosné ako pred rokmi, alternatívne investovanie je ideálnou možnosťou ako si svoje úspory nie len zachovať, ale ich aj slušne zhodnotiť. Takúto alternatívu Vám ponúkame aj my v podobe jednorazových nákupov drahých kovov, numizmatiky a diamantov alebo v podobe sporenia do drahých kovov a investičných mincí. Zvoľte si istotu v podobe drahých kovov, ktoré sú z hľadiska dekád jednými z najstabilnejších investícií.

Budeme radi, ak nás kontaktujete cez formulár a radi Vám odpovieme na akékoľvek otázky.

Zdroj:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sporeni-na-duchod-stare-penzijko-vas-nespasi-prohrava-totiz-s-inflaci-179936#utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Druhýpilier.sk

Franchising Forum 2021 - Staňte sa naším novým franchisantom

1. 12. 2021

TrustWorthy Investment predstavilo na Franchising Forum 2021 svoj franchisový koncept. Vypočujte si od 2. hodiny informácie od Michala Spurného, ​​predsedu predstavenstva TrustWorthy Investment Holding SE.

Pamätná strieborná minca, 10000Kč 100. výročie založenia Veľkej Prahy stand a proof

30. 11. 2021

ČNB vydáva prvýkrát vo svojej histórii pamätnú striebornú mincu v nominálnej hodnote 10 000 Kč, vážiacu jeden kilogram. Minca je k dispozícii iba na žiadanky.

Investícia do zlata je ochrana proti inflácii

22. 11. 2021

„Finančný trh nie je bezpečný, je dobré rozložiť svoj majetok na viac kôpok a jedna má byť zo zlata,“ hovorí predseda predstavenstva TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný pre týždenník EURO