Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Pravú diamantovú brusičskú históriu nájdete v holandskom Amsterdame

5. 10. 2018

Amsterdam je hlavné mesto Holandska, ktoré bolo založené v 12. storočí ako dedinka, ktorá vďaka svojej výbornej polohe pri rieke Amstel ponúkala prácu obrovskému množstvu rybárov. Postupom času sa z malého rybárskeho mestečka stal najväčším a hlavným mestom Holandska, aj keď množstvo inštitúcií sídli do dnešnej doby v Haagu. Stáročná história mesta spolu s množstvom obchodných a pracovných príležitostí zapríčinili, že Amsterdam je v dnešnej dobe jedným z najmultikultúrnejších miest na svete. Mestské centrum, ktorého tvar vytvárajú takzvané „grachty“, alebo mestské polkruhové kanály a vďaka ktorým je mesto prezývané aj „Benátky severu“ bolo založené v 17. storočí a patrí k najväčším v Európe. Vďaka sieti kanálov a komplexne vybudovanej lodnej doprave je mestský prístav na medzinárodnej úrovni a je jedným z najväčších na svete. V meste môžu turisti okrem iného nájsť množstvo múzeí či galérií, za všetky spomenieme Van Goghovo či Stedelijk múzeum.

Zdroj: st-christophers.co.uk

História brúsenia diamantov

Amsterdamská história brúsenia diamantov započala už v 15. storočí, kedy belgický rodák Lodewijck van Bercken vynašiel technicky dokonalý prístroj, ktorý bol schopný rezať surové diamanty. Princíp prístroja bol na tú dobu veľmi jednoduchý a účinný – leštiaci kotúč, ktorý sa na rezanie a spracúvanie diamantov používal bol napustený olivovým olejom s prímesou diamantového prachu. A práve nápadom použiť „diamant na diamant“ vytvoril základ moderného spracúvania týchto drahých kameňov.

Od chvíle, kedy bol „zázračný prístroj“ vymyslený vznikali v Holandsku prvé brusiarne diamantov, no až o storočie neskôr – v roku 1585 sa do mesta prisťahoval a založil svoju prvú dielňu Willem Vermaet, ktorý je prezývaný aj „praotec brusiarní“.

Dlhé stáročia trvalo, kým sa z brúsenia diamantov stal skutočný obchodný zámer a počas 19. storočia dosiahlo najväčší rozmach, kedy v Amsterdame pracovalo okolo 10 000 brusičov. Zároveň treba dodať, že brúsenie diamantov bolo odjakživa doménou španielskych Židov, ktorí sa sem sťahovali za svojou vysnívanou prácou.

Zdroj: amsterdamsights.com

Najznámejšie brusiarne v Amsterdame

V roku 1840 založená brusiareň Coster Diamonds BV je pravdepodobne najznámejšou v Amsterdame. V súčasnosti sa však venuje aj lešteniu, celkovému opracovaniu či predaju týchto vzácnych kameňov. Jej obrovskou výhodou je, že má každodenné otváracie hodiny pre verejnosť, kde si záujemci môžu pozrieť samotné brusičské remeslo či repliku britskej kráľovskej koruny. Práve v tejto brusiarni bol totiž spracovaný diamant Koh-I-Noor, ktorý je osadený v britskej kráľovskej korune. Viac si o tomto nádhernom kameni môžete prečítať tu.

Zdroj: costerdiamonds.com

Najstaršou amsterdamskou brusiarňou je jednoznačne Van Moppes Diamonds, ktorá bola založená ešte o 12 rokov skôr, ako spomínaná Coster Diamonds BV, teda v roku 1828. Zaujímavosťou je, že sa pýši vlastnou zlievarňou zlata. Medzi jej produkciu sa zaraďujú aj rôzne hrúbky diamantových práškov, ale aj samotné diamanty rôznych kvalít a brúsov.

V posledných rokoch si obrovskú obľubu získala taktiež brusiareň Gassan Diamonds BV, ktorá bola založená v roku 1945 a ročne obslúži až 400 000 návštevníkov. Spolupracuje so značkami ako Rolex, TAG Heuer, Swatch, Omega, Swarovski, Cartier či Chopard a ponúka šperky vo všetkých cenových kategóriách.

Zdroj: gassan.com

Amsterdamské diamantové múzeum

Keďže je Amsterdam kolískou brusičského umenia, samozrejmosťou je diamantové múzeum Diamant Museum Amsterdam, ktoré je zároveň jediným samostatným múzeom diamantov v Európe. Bolo založené v roku 2007 Benom Meierom, ktorý bol známym diamantovým leštičom. Jeho rukami prešlo niekoľko kráľovských korún a samotných diamantov, ktoré sú do kráľovských symbolov vsadené. Nachádza sa na nábreží rieky a v srdci mesta, v blízkosti najväčších múzeí Rijksmuseum a Van Gogh Museum. V súčasnosti hostí okolo 75 000 návštevníkov ročne a v najväčšom balíku je možné okrem prehliadky múzea navštíviť aj brusiarne, kde návštevníci dostanú svoj vlastný diamant, ktorý si môžu vybrúsiť do ľubovoľného tvaru. Predtým sú profesionálne zaškolení a môžu sa tak na malú chvíľu stať majstrami tohto jemného a precízneho umenia.

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Pár slov na záver...

Aj keď sa hovorí, že diamanty sú najlepším priateľom žien, v brusičskom umení sa často nájde aj nejeden muž. Vycibrená technika, ktorá sa spája s históriou a dokonalosťou je jedinečná už od 15. storočia. TrustWorthy Investment Vás touto cestou pozýva do sveta diamantov, sveta, v ktorom sa snúbi krása s investíciou a v ktorom si veľký investor i skromný milovník krásnych vecí nájde to, po čom túži. Nechajte si poradiť od našich odborníkov, ktorí Vám radi poskytnú informácie o investovaní, či o výrobe šperkov na mieru. Obdarujte sa jedinečným diamantovým zážitkom a neváhajte nás kontaktovať.

Použité zdroje:
https://www.radynacestu.cz/
https://diamonds-amsterdam.com

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment SK a.s.

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.