Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Prírodné unikáty medzi drahokamami: Ružové, červené, fialové a hnedé diamanty

15. 4. 2019

Prírodné farebné diamanty všeobecne patria medzi najviac cenené drahokamy kvôli svojej jedinečnej farbe, ktorá im dodáva na atraktivite a vzácnosti. Jasným dôkazom je ružový diamant Fancy Vivid Pink o váhe 18,96 karátov s názvom Pink Legacy vydražený v Christie´s v roku 2018 za neuveriteľných 50 miliónov USD. Ďalším príkladom je nedávna kúpa šperkárskej spoločnosti Graff, ktorá vydražila v tendri v Antverpách surový diamant fancy vivid pink za 8,8 milióna USD.

Už niekoľkokrát bolo v článkoch spomenuté, že ružovým a červeným diamantom náleží titul najcennejšie a najhodnotnejšie svojho druhu. Pôvod farby prírodných ružových diamantov je daný absorpciou svetla. Väčšinou sa jedná o diamanty typu IIa, teda diamanty, ktoré neobsahujú dusík. Také kamene potom bývajú tie najčistejšie. V priebehu svojho formovania môžu nadobudnúť hnedé, ľahko ružovkasté či nafialovelé tóny, ktoré získajú predovšetkým z prímesí zachytených počas ich vzniku.

V tomto článku sa dnes budeme zaoberať ružovými diamantmi, čo je však v diamantovom svete širší pojem, pretože do škály ružové a červené diamanty spadajú tiež oranžovo ružové, fialové a hnedé diamanty. Ak sa bavíme o "ružových" diamantoch, predpokladáme aj ďalšie vyššie spomínané farby. Americké laboratórium GIA (Gemological Institute of America) študovalo viac ako 90 000 takto farebných diamantov v priebehu niekoľkých rokov. V rozsiahlom počte sú všetky farebné variácie zahrnuté. Značné percento ružových diamantov pochádza z bane Argyle v Austrálii, ktorá má byť podľa predpokladov v roku 2020 uzavretá.

"Ružové" diamanty u GIA zahŕňajú široké rozpätie popisu farebnej terminológie. Je veľmi náročné vedieť určiť farbu kameňa, lebo sa hodnotenie tohto parametra udáva nie prístrojovo, ale voľným okom. Nižšie si uvedieme spôsoby získania farby:

1. Farebné lamely - mnohé hnedé, ružové a fialové diamanty majú svoju farebnosť koncentrovanú v paralelných lamelách (páskach, prúžkoch), (viď obr. č. 1). Tieto lamely sú spôsobené trením a prirodzenou plastickou deformáciou. Tento spôsob sa väčšinou objavuje u kameňov, ktoré boli formované vysokou teplotou nad 900°C buď v zemskom plášti, alebo pri erupcii kimberlitu na povrch Zeme.

2. Hnedá farba - hnedá farba je u diamantov pomerne bežná. Hoci je ale hnedých diamantov veľa, zďaleka nie toľko sa ich podrobuje certifikácii. K tomu, aby bol hnedý diamant žiadaný, sú potrebné aj ďalšie farby ako je ružová, oranžová alebo žltá. Napríklad z hodnotených 90 000 diamantov boli čisto hnedej farby len 3%. Väčšina hnedých diamantov získa svoju farbu vďaka narušeniu štruktúry kryštálovej mriežky.

3. Diamanty s voľným dusíkom - také diamanty sú extrémne zriedkavé. Jedná sa o diamanty typu IIa, často nazývané ako Golconda pink. Napríklad 34,65 karátový fancy intense pink Princie, slávny príklad Golconda pink, bol predaný za viac ako 39 miliónov USD v aukcii Christie's v roku 2013. Zaujímavosťou je, že hoci je Golconda ťažobným regiónom v Indii, dnes pojem referuje skôr k spôsobu zafarbenia kameňa, než s geografickým zaradením.

Proces vzniku ružových diamantov sa značne líši v závislosti na defektoch, ktoré sú za ich farbu zodpovedné. Pred tým, než bola v roku 1983 otvorená baňa Argyle v Austrálii tu nebol stabilný výskyt ružových diamantov. Medzi vtedajšie zdroje ružových diamantov patrila India, Brazília, Indonézia a južná Afrika. Teraz môžeme nachádzať ružové diamanty v regiónoch Ruska na Sibíri či Archangeľsku. Obsah dusíka, jeho rozsah v atómovej štruktúre a rozdielny geografický pôvod diamantu vedú k rôznym príčinám ružového sfarbenia.

Diamanty typu IIa ružovo-hnedej farby väčšinou pochádzajú z veľkej hĺbky viac ako 250 km pod zemským plášťom. Okrem bane Argyle boli ružové diamanty nájdené tiež v bani Williamson, v Lomonosovej bani na severozápade Ruska alebo v bani Mir na Sibíri, kde sa nachádza cca 1-6% diamantov v škále farebnosti ružová až fialová. Všeobecne je však nález ružových diamantov len vo veľmi malom percente na celosvetovú produkciu. Napríklad z celosvetovej produkcie pokrýva baňa Argyle len 0,1%, z čoho 72% sú hnedé a 27% žlté diamanty.

Farebnosť kameňa sa vyvíja v hĺbke Zeme pri ich formovaní pomocou rôznych prvkov ako je bór, dusík, nikel alebo vodík. Po tom, čo diamanty dosiahnu zemský povrch, môžu byť ešte vystavené žiareniu, čím sa vytvára zelená alebo modrá farba. Doteraz bolo preskúmaných niekoľko ružových diamantov typu Ia z Austrálie a Ruska, ale len veľmi málo typu IIa.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Graff - neuveriteľný 302ct. diamant z kameňa Lesedi La Rona

23. 4. 2019

Graff predstavil 67 diamantov, ktoré vybrúsil z legendárneho kameňa Lesedi La Rona, ktorý vo svojom surovom stave vážil 1 109 karátov. Medzi vybrúsenými kameňmi je aj rekordne veľký 302 karátový diamant.

Aukcia Christie's - modré dvojčatá predané za takmer 7 miliónov dolárov

23. 4. 2019

Aukčná sieň Christie's zarobila 30,3 milióna USD počas utorkovej Magnificent Jewels Auction, ktorá sa uskutočnila v New Yorku. Dvojčatá modrých diamantov zasadené v prsteni boli vedúcou položkou celej aukcie.

Pamätná zlatá minca, 200EUR "Grécka kultúra - historici - Thukydides" proof

19. 4. 2019

Nová minca zo série "Grécka kultúra - historici" je venovaná Thúkydidovi, gréckemu historikovi, politikovi a autorovi klasického diela Dejiny peloponézskej vojny. Náklad mince je 750 kusov.