Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Prírodné verzus laboratórne diamanty

16. 5. 2019

Od septembra minulého roka pribudli na diamantovom trhu laboratórne vyrobené diamanty tzv. Lab-Grown Diamonds (LGD). Spoločnosť De Beers ich v septembri 2018 vypustila do predaja pod názvom Light box. Syntetické diamanty sú však dostupné už od roku 1986. Na tému prírodné verzus laboratórne diamanty sa v súčasnej dobe ešte viac zintenzívnili diskusie pre a proti tomuto novému fenoménu.

Čo sú vlastne "laboratórne vyvinuté diamanty"?

Na úvod je potrebné povedať niekoľko faktov o laboratórne vyvinutých diamantoch (ďalej LGD). Jedná sa o diamanty rovnakých fyzikálnych a chemických vlastností, aké majú prírodné diamanty. Syntetické kamene nie sú identické, sú ale ľahko rozoznateľné. Proces výroby LGD trvá zhruba dva až tri týždne v závislosti na metóde výroby. V súčasnej dobe sa používajú dve - HPHT, teda využitie vysokého tlaku a vysokej teploty a CVD, čo je chemické vylučovanie plynnej fázy. Obe z metód zanechávajú pri procese isté známky, podľa ktorých možno pomocou špeciálnych prístrojov detekovať, že sa nejedná o prírodný diamant. Samotné úpravy diamantov sú tu už od sedemdesiatych rokov. Po tú dobu sa značne vyvinuli metódy, ktoré môžu odstrániť inklúzie (vypaľovanie čiernych inklúzií, vyplňovanie prasklín sklom) alebo zlepšenie alebo úprava farebnosti (pomocou HPHT technológie, žiarenie, zahrievanie apod.). Väčšina LGD je produkovaná mimo územia USA, továrne sú predovšetkým v Číne, Indii alebo Singapure. Do týchto tovární boli potrebné rozsiahle investície. Spoločnosti potom deklarujú, že výroba je ekologicky nezávadná, transparentná a diamanty sú z overeného zdroja. Avšak, tu je potrebné byť obozretní. Obvykle sú tieto statusy trochu vágne a nepodložené. Pôvod týchto diamantov navyše nebýva nikdy zverejnený.

Dôležitým faktorom je tiež skutočnosť, že maloobchodná cena stále narastá, hoci výrobné náklady klesajú. Náklady na výrobu LGD sú dané predovšetkým spotrebou elektrickej energie, ktorá je daná cenou podľa regiónu, kde sa firma na výrobu nachádza a vzhľadom na to, že továrne na LGD sú situované najmä v nízkorozpočtových regiónoch, kde je cena za elektrinu nízka, môžu firmy investovať do nových, drahších technológií. Z hľadiska produkcie uhlíkových stôp sú na tom LGD rovnako, ak nie niekedy aj viac, ako prírodné diamanty. Spoločnosti sa síce oháňajú 100% obnoviteľnou energiou, ale na výrobu LGD je primárne používaná elektrická energia generovaná fosílnymi palivami. Napríklad na výrobu 1 karátu syntetického diamantu v Číne za použitia CVD metódy je uhlíková stopa o 40% vyššia, než u prírodného diamantu.

Zaujímavá je štatistika uvedená Asociáciou diamantových producentov (Diamond Producers Association), ktorá uvádza, že 68% amerických spotrebiteľov verí, že LGD nie je "naozajstný diamant". Veľká väčšina spotrebiteľov teda nepovažuje syntetické diamanty, za prírodné, pretože nie sú formované po stáročia v zemskej kôre. Vzhľadom na narastajúce množstvo syntetických diamantov ponúka GIA novo aj špeciálny screening tzv. melee (drobných šperkárskych diamantov), ​​kde určia, či sa jedná o syntetické či prírodné diamanty.

Čo na to diamantoví dodávatelia?

Z dostupných informácií možno vydedukovať, že obchodníci sú na rozdelenie trhu pripravení. Budú tu dodávatelia, ktorí vedia uspokojiť dopyt po LGD aj po prírodných vyťažených diamantoch. Dôvodom je aj čoraz väčšie povedomie a znalosť syntetických diamantov. Navyše, väčšina veľkých obchodov v USA ako je Macy's, JCPenny alebo Costco, už syntetické diamanty bežne ponúkajú vo svojich vitrínach. Dá sa teda predpokladať, že zákazníci vždy uvítajú ponuku oboch druhov diamantov.

Neznamená to však, že by syntetické diamanty predbehli tie prírodne vyťažené. Teraz sa skrátka utvára len ďalší segment na diamantovom trhu. Je to podobné, ako keď sa pozrieme na perly. Sú tu tie "pravé" a potom umelé náhrady. Svojich zákazníkov si nájdu podľa finančných možností, oboje. LGD môžu byť navyše aj adekvátny variant ku kubickým zirkónom. Stále teda platí, že zákazníka zaujíma predovšetkým príbeh ukrytý v prírodnom diamante, to je to, čo mu dáva na svojej jedinečnosti a vytyčuje ho nad ostatné. Dnešná generácia mileniálov považuje syntetické diamanty za šetrné k životnému prostrediu a pochvaľujú si, že nemajú žiadne prepojenie s tzv. "krvavými diamantmi", čo je však sporné, pretože v dnešnej dobe vďaka Kimberlitskému procesu krvavé diamanty z 99,8% neexistujú. Dôležitú úlohu zohrávajú tiež sociálne médiá ako Instagram a iné, práve tie šíria povedomie o LGD veľmi rýchlo.

Rok 2018 bol pre diamantový priemysel veľmi úspešným a to do rekordných obratov nepočítame dopyt po syntetických diamantoch. Tie totiž nikdy nenahradia pravú ekonomickú hodnotu diamantov. Diamanty nikdy nestrácajú na svojej hodnote, sú zhodnocované časom. Ide o dlhodobé investície. Zato hodnota LGD klesla o 60% za posledných pár rokov ich "pôsobením" na diamantovom trhu.

 

Zdroj: Diamond Producers Association, Rapaport magazine, Gems & Gemology, vol. 54, No. 4

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápožička určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

7. 10. 2022

S novou investičnou ponukou Zápožička vstupuje na trh česká spoločnosť TrustWorthy Investment. Program určený pre majiteľov zlatých či strieborných zliatkov garantuje šesťpercentný ročný výnos.

Zúčastnili sme sa na úspešnom veľtrhu Zberateľ 2022

26. 9. 2022

V dňoch 9.-10.09.2022 prebiehal 25. ročník obľúbeného veľtrhu Zberateľ. Český národ je svojim zberateľstvom známy a návštevnosť tohto veľtrhu to len potvrdzuje.

Pamätná strieborná minca, 200Kč 100. výročie narodenia Dany Zátopkovej a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Posledná pamätná strieborná minca vydaná Českou národnou bankou na rok 2022 - náklad v kvalite proof: 15400 ks, náklad v kvalite stand 8300 ks.