Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Prognózy pre cenu zlata na rok 2022: Investori sú zatiaľ opatrní

18. 1. 2022

Na konci minulého roka sme upozorňovali na to, že analytici aj investori počítajú so zvyšovaním cien zlata v roku 2022. Najväčším stimulom pre nich mali byť očakávania z rastúcich úrokových sadzieb, ako aj inflácie, ktorá celosvetovo konštantne stúpa.

Na začiatku tohto roka sa preto analytici bližšie pozreli na minuloročné prognózy a porovnali si ich s realitou. Podľa analýz je zlato stále na relatívne nízkej úrovni, dôvodom sú očakávania pred avizovaným zvyšovaním úrokových sadzieb zo strany FEDu, ako aj stále sa zvyšujúca inflácia na všetkých svetových trhoch.

Viacerí odborníci sa však zhodujú, že relatívne nízky dopyt po zlate je pred očakávaniami zvyšovania úrokových sadzieb normálny. Prelomiť by sa mal po skutočnej „akcii“ zo strany FEDu. Navyše, cena zlata v priemere tak či tak stúpla o 14% po prekonaní trojpercentnej inflácie a prekonala aj infláciu USA, čo je veľmi dobrá správa pre všetkých, ktorí si zlato nakúpili v najnižšej cenovej hladine počas minulého roka (zlato.kurzy.cz, 18.1.2022).

Nízke ceny zlata využívajú centrálne banky

To, že je cena zlata na relatívne nízkej úrovni nahráva centrálnym bankám, ktoré sa opäť rozhodli skupovať drahý kov do svojich devízových rezerv. Jednou z nich je aj Česká národná banka, ktorá počas minulého roka zvýšila rezervy dokonca trikrát. Posledný nákup v septembri 2021 znamenal pre banku navýšenie o 400 ton. Česká národná banka tak teda ku koncu novembra 2021 vlastnila celkovo 10,17 tony zlata, čo činí 327 tisíc trójskych uncí. Takúto zásobu vlastnila naposledy v roku 2015.

Podľa Svetovej rady pre zlato sa kumulatívne vo všetkých svetových bankách nachádzalo ku koncu tretieho štvrťroku minulého roka viac ako 36 tisíc ton zlata, čo sa zhruba rovná pätine všetkého zlata, ktoré sa historicky na Zemi vyťažilo. Najviac zlata z toho vlastní USA (viac ako 8 tisíc ton). Prognózou zároveň je, že v tomto roku sa približne pätina všetkých centrálnych bánk chystá svoje devízové rezervy navyšovať (e-news.cz, 18.1.2022).

Medializované nakupovanie zlata do rezerv zaznamenalo v minulom roku aj Írsko, ktoré tak urobilo po 10 rokoch. Náš severný sused Poľsko takisto siaha po zlatej istote, pričom každoročne svoje zásoby zvyšuje (aktuálne vlastní okolo 230 ton). K podobnej politike sa uchýlilo aj Maďarsko. Národná banka Slovenska však stále o zvyšovaní rezerv mlčí (trend.sk, 18.1.2022).

Zdroj: kurzy.cz

Nízke ceny zlata treba využiť, nemusíme sa ich báť

Zlato je historicky jedným z najbezpečnejších prístavov v dobách akejkoľvek krízy. Obchodovanie s ním prebieha už stovky rokov a vždy bolo považované za istotu, s ktorou je možné rátať kedykoľvek. Preto nie je dobré riešiť jeho prepady v krátkodobom horizonte – treba sa naňho pozerať z dlhodobého hľadiska.

Investori, ktorí chcú svoje financie uložiť na krátky horizont a zarobiť na nich maximum, by mali siahnuť po dynamických indexových fondoch, akciách. Konzervatívnym investovaním, akým je určite aj nákup zlata je mienené dlhodobé, niekoľko desiatok rokov trvajúce odloženie financií, výmena peňazí za tehličky.

Na vyššie uvedenom grafe je ukázaná zmena ceny zlata za posledných 10 rokov. Ako je možné vidieť, z dlhodobého hľadiska jeho cena neustále stúpa a preto sa krátkodobého prepadu jeho ceny nie je nutné obávať. Zlato dokonca za pár rokov prekonalo svetovú ekonomickú krízu a dostalo sa na vyššiu úroveň ako v roku 2013. Preto ak investori držia voľné peňažné prostriedky, ktoré si chcú uchovať po niekoľko desiatok rokov, je práve teraz ideálny čas na nákup.

Ponuku investičného zlata nájdete na našom e-shope.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroje:
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/629622-posledni-studie-svetove-rady-pro-zlato-pro-rok-2022/
https://e-news.cz/2022/01/cnb-v-roce-2021-celkem-trikrat-nakoupila-zlato-do-devizovych-rezerv/
https://www.trend.sk/ekonomika/centralne-banky-vracaju-zlatu-slovensku-je-zatial-ticho
https://www.kurzy.cz/?mf=5&af=1&ap=5+let&mp=5+let

Na jedinom mieste v Česku sa „ťaží“ zlato a striebro z elektroniky a šperkov

23. 5. 2022

Zlato ani striebro sa už nikde v Českej republike neťaží. Napriek tomu existuje miesto, kde je možné tieto rýdze kovy získať. Nachádza sa v Habroch na Havlíčkobrodsku. Spoločnosť TrustWorthy Investment tu prevádzkuje jedinú rafinériu v krajine. Drahé kovy pochádzajú z vyslúžilých elektrospotrebičov či šperkov.

Firma ťaží zlato a striebro z elektroniky aj šperkov - článok MF DNES

18. 5. 2022

"Zlato ani striebro už sa nikde v Českej republike neťaží. Napriek tomu existuje miesto, kde je možné tieto rýdze kovy získať. Nachádza sa v Habroch na Havlíčkobrodsku. Spoločnosť TrustWorthy Investment tu prevádzkuje jedinú rafinériu v krajine."

Franchising s TWI: prinášame Vám rozhovor s novým franchisantom pre stredočeský kraj, Ing. Vladimírom Bubníkom

18. 5. 2022

Franchising sa do našich končin dostáva prostredníctvom zabehnutých, ale aj nových a inovatívnych firiem. Prečo sa pán Bubník rozhodol práve pre náš koncept sa dočítate v rozhovore.