Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Rarita vo svete diamantov: Alrosa objavila diamant v diamante

15. 10. 2019

Takzvane dva v jednom by sa dal nazvať úplný unikát svojho druhu. Ruská ťažobná spoločnosť Alrosa našla v Jakutsku, v bani Nyurba na Sibíri diamant, v ktorom je vo vzduchovom vrecku ukrytý ďalší.

Vďaka tomu, že sa malý diamant vnútri voľne pohybuje, dostal príznačný názov Matrioška podľa ruskej tradičnej bábiky. Žiadny takýto diamant zatiaľ objavený nebol, je teda veľmi náročné určiť jeho cenu. Je jediný svojho druhu.

Spoločnosť Alrosa študovala kameň pomocou niekoľkých metód vrátane röntgenu alebo spektroskopu. V súčasnosti však vie len základné fakty. Diamant váži 0.62 karátov. Dutina tohto diamantu je veľká 6 mm3 a skrýva 0.02 karátový drobný diamant, ktorý sa vo vzduchovom vrecku voľne pohybuje. Svetový unikát bude teraz podrobený bližším analýzam a skúmaniu v Gemologickom laboratóriu GIA.

Najzaujímavejšie na celej skutočnosti je, ako je možné, že sa môže menší diamant vo väčšom voľne pohybovať. Príroda sa vie skutočne pohrať.

Podľa zástupcu riaditeľa pre inovácie a výskum v Alrosa Olega Kovaltchuka sú tu dve hypotézy:

1) vytvorila sa vrstva poréznej polykryštalickej diamantovej substancie, ktorá sa následkom prudkého rastu a rôznych ďalších vplyvov neskôr rozpustila

2) určitý minerál zachytil diamant počas jeho rastu a neskôr bol rozpustený v zemskom povrchu.

Vek takého unikátu sa zatiaľ odhaduje na 800 rokov. Výstupy z ďalšieho skúmania na seba určite nenechajú dlho čakať.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Europa Star 2020 - Gotika" proof

14. 7. 2020

Gotická éra v západnej Európe sa časovo zhodovala s koncom byzantskej éry, obdobím postupného úpadku, ktorý zakončil pád Konštantínopolu. Pripomeňme si túto éru krásnou mincou v náklade 5000 kusov.

Tematické večery v Bratislave - Vatikánsky a Taliansky večer

8. 7. 2020

Pozývame Vás na prvý bratislavský tematický večer v znamení vôní, chutí, módy a numizmatiky Talianska a Vatikánu.

Online webináre TrustWorthy Investment SK a.s.

7. 7. 2020

Z pohodlia domova môžete byť s nami pravidelne v kontakte. Online webináre, kde sa dozviete viac informácií k drahým kovom, možnostiam spolupráce alebo zodpovieme Vaše otázky.