Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Rarita vo svete diamantov: Alrosa objavila diamant v diamante

15. 10. 2019

Takzvane dva v jednom by sa dal nazvať úplný unikát svojho druhu. Ruská ťažobná spoločnosť Alrosa našla v Jakutsku, v bani Nyurba na Sibíri diamant, v ktorom je vo vzduchovom vrecku ukrytý ďalší.

Vďaka tomu, že sa malý diamant vnútri voľne pohybuje, dostal príznačný názov Matrioška podľa ruskej tradičnej bábiky. Žiadny takýto diamant zatiaľ objavený nebol, je teda veľmi náročné určiť jeho cenu. Je jediný svojho druhu.

Spoločnosť Alrosa študovala kameň pomocou niekoľkých metód vrátane röntgenu alebo spektroskopu. V súčasnosti však vie len základné fakty. Diamant váži 0.62 karátov. Dutina tohto diamantu je veľká 6 mm3 a skrýva 0.02 karátový drobný diamant, ktorý sa vo vzduchovom vrecku voľne pohybuje. Svetový unikát bude teraz podrobený bližším analýzam a skúmaniu v Gemologickom laboratóriu GIA.

Najzaujímavejšie na celej skutočnosti je, ako je možné, že sa môže menší diamant vo väčšom voľne pohybovať. Príroda sa vie skutočne pohrať.

Podľa zástupcu riaditeľa pre inovácie a výskum v Alrosa Olega Kovaltchuka sú tu dve hypotézy:

1) vytvorila sa vrstva poréznej polykryštalickej diamantovej substancie, ktorá sa následkom prudkého rastu a rôznych ďalších vplyvov neskôr rozpustila

2) určitý minerál zachytil diamant počas jeho rastu a neskôr bol rozpustený v zemskom povrchu.

Vek takého unikátu sa zatiaľ odhaduje na 800 rokov. Výstupy z ďalšieho skúmania na seba určite nenechajú dlho čakať.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Pamätná zlatá minca, 100EUR Veľkomoravské knieža Mojmír I. proof

18. 11. 2019

Mojmír I. je prvým známym kniežaťom z rodu Mojmírovcov, ktorý vládol na Morave. Jeho kniežatstvo susedilo na východe s Nitrianskom, ktorému vládol knieža Pribina. Minca vychádza v náklade 4100 kusov.

Vzácny "Kennedyho pol dolár" z roku 1977 - stojí za veľké peniaze

14. 11. 2019

Medzi množstvom vzácnych a cenných Kennedyho pol dolárov je aj ten, ktorý by podľa všetkých správ nemal technicky ani existovať...

Pamätná strieborná minca, 20EUR "Dosiahnuť oblohu - Príchod motorových letov" proof

7. 11. 2019

Druhá minca série sa zameriava na Iga Etricha, ktorý v roku 1910 dosiahol rekord v dĺžke letu 140 km a Charlesa Lindbergha, ktorý ako prvý v roku 1927 preletel Atlantik. Minca vychádza v náklade 30000 kusov.