Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Vzácny "Kennedyho pol dolár" z roku 1977 - stojí za veľké peniaze

14. 11. 2019

Medzi množstvom vzácnych a cenných Kennedyho pol dolárov je aj ten, ktorý by podľa všetkých správ nemal technicky ani existovať. Dosť z nich bolo náhodne objavených pri kontrole bežnými užívateľmi v peňaženkách. Neexistuje ich mnoho, ale práve preto sa budú na aukciách vyskytovať za veľmi atraktívnu cenu.

Táto vzácna minca je strieborný Kennedyho pol dolár z roku 1977 vyrazená v denverskej mincovni.

O existencii tohto strieborného dolára z roku 1977 nenájdete žiadnu informáciu v numizmatických knihách. Táto minca je klasifikovaná ako minca s chybnou hranou.

 

Počas roku 1976 americký národ oslávil svoje dvojsté výročie a na pamiatku tejto udalosti boli razené tri špeciálne varianty mincí:

Štvrťák, pol dolár a veľký dolár, každý variant nesie špeciálny pamätný dizajn.

Tieto mince boli razené ako bežné obeživo a boli súčasťou mincových sád pre roky 1975 a 1976.

Mimo to bola v mincovni San Francisco vyrobená tiež špeciálna trojdielna strieborná sada, v ktorej boli tri pamätné mince vyrazené so 40% obsahom striebra a dokonca aj striebrom pokovované predrobky, podobné metalickému zloženiu mincí 50 centov z rokov 1965 až 1970.

V roku 1977 bol obnovený pravidelný heraldický návrh orla a na pol dolári sa tak vzhľad navrátil do pôvodného dizajnu. Avšak vďaka zhode náhod skončil v denverskej mincovni rad špeciálnych 40% strieborných planžiet (strížkov), ktoré boli zmiešané s bežnými niklovými mincami a uviazli tak omylom v produkcii roku 1977.

 

Na obrázku je vidieť farebný rozdiel hrán mincí.

Ďalšia otázka pre zberateľov je teda jasná: Ako môžeme rozoznať rozdiel medzi striebornými a pokovovanými mincami?

Najjednoduchší spôsob je skontrolovať hranu mince, pretože iba pokovovaný kus ukáže medenú hranu viď obr. šípka.

Kým strieborné mince a aj mince s obsahom 40% striebra budú vyzerať na prvý pohľad odlišne, teda strieborne.

Jediným istým spôsobom, ako môžete mincu ľahko skontrolovať je ju jednoducho odvážiť. Očakáva sa, že normálne Kennedyho pol dolár bude mať hmotnosť 11,34 gramov, zatiaľ čo u 40% strieborných mincí by jedna mala mať hmotnosť 11,50 gramu.

Pretože sa jedná o technicky chybnú mincu, sú dnes tieto kusy veľmi vyhľadávané a niekedy získavajú na aukciách až fantastické ohodnotenie. V apríli 2018 bola jedna taká minca, radená podľa agentúry NGC do triedy AU58, predaná v aukcii za 6 600 $.

 

 

 

 

 

Autor: Ing. Zdeněk Novotný, Head of Numismatic TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroj: Worldnumismaticnews

 

Zúčastnili sme sa Tematického večera venovaného Veľkej Británii

25. 9. 2020

Tematický večer venovaný Veľkej Británii sa napriek striktným hygienickým opatreniam opäť vydaril. Pozrite sa spolu s nami, ako to na ňom vyzeralo.

Pamätná strieborná minca, 10000HUF 150. výročie Maďarskej meteorologickej služby proof

25. 9. 2020

Maďarská meteorologická služba oslavuje 150. výročie svojej existencie. Pri tejto príležitosti vydáva Maďarská mincovňa striebornú mincu v prevedení proof v náklade 5000 kusov.

Tematické večery v Bratislave - Diamanty, šperky

24. 9. 2020

Pozývame Vás na Tematický večer TrustWorthy Investment venovaný luxusu a lesku krásnych diamantov a diamantových šperkov.