Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Záporné úrokové sadzby verzus cena zlata

11. 10. 2019

O tom, že súčasná svetová ekonomika radikálne mení pravidlá ekonomických teórií sa presviedčame čím ďalej, tým častejšie. Typickým príkladom je správa posledných dní, podľa ktorej UniCredit Bank plánuje zaviesť záporné úroky z vkladov na účtoch, čo sa však bude zároveň týkať aj úrokov hypoték. Čo to znamená? Laicky povedané tí, ktorí si sporia v peniazoch v bankách budú o ne postupom času prichádzať a tí, ktorí majú hypotéky budú splácať menej, ako si požičali.

Dobrá správa pre koho...?

Určite sa z tejto správy tešia tí, ktorí splácajú hypotéky. Menej šťastní sú však ľudia, ktorí majú uzatvorené termínované vklady s poplatkom pri predčasnom výbere. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ľudia vlastniaci termínované účty budú určitým spôsobom „splácať“ hypotéky dlžníkov.

Zatiaľ by sa záporné úroky mali týkať (a v niektorých menších inštitúciách už týkajú) len veľkých „vkladateľov“, teda osôb, ktoré majú napríklad v UniCredit Bank viac ako 100 tisíc eur. Banka to obhajuje tým, že chce ochrániť bežných ľudí a „malých“ investorov, nakoľko ona sama platí Európskej centrálnej banke negatívne úroky. Novinka by sa mala zaviesť od budúceho roka.

Zmena na finančných trhoch nahráva zlatu

Zlato minulý týždeň znova prekonalo hranicu 1500 dolárov za trójsku uncu, z čoho sa teší nejeden malý i veľký investor. K nárastu ceny drahého kovu prispieva viacero faktorov – jedným z nich je aj spomaľovanie nárastu americkej ekonomiky či neustále výkyvy v cenách ropy.

Medzi faktory finančného trhu, ktoré výrazne ovplyvňujú cenu zlata patria jednoznačne banky. Americký FED v septembri znížil úrokovú sadzbu na jednodňové pôžičky a v súčasnosti sa hovorí o tom, že je prístupný opätovnému znižovaniu úrokových sadzieb. Európska centrálna banka spoločne so znížením úrokových sadzieb na mínus pol percenta začala hromadný nákup dlhopisov. Rovnako sa dlhodobo hovorí o nízkych úrokových sadzbách v Japonsku.

Jednotlivé faktory radikálne ovplyvňujú ceny drahých kovov, medzi ktorými v súčasnosti investičné zlatojednoznačne kraľuje. Zlato je dlhodobo pre investorov bezpečným prístavom a jeho ceny atakujú rekordné hodnoty. V momente, kedy sa svetová ekonomika rozkýve, zlato si uchováva svoju pevnú základňu.

Prečo investovať do zlata?

  • Má nenapodobniteľné fyzikálne vlastnosti
  • Investorovi zaručuje istotu bezpečného uloženia peňazí a ich zhodnotenie
  • Dopyt takmer dvojnásobne prevyšuje ponuku
  • Je ochranou pred infláciou
  • Nedá sa vyrobiť

Všetky výhody investovania do zlata nájdete na našom webe.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment SK a.s.

 

 

Pamätná zlatá minca, 100EUR Veľkomoravské knieža Mojmír I. proof

18. 11. 2019

Mojmír I. je prvým známym kniežaťom z rodu Mojmírovcov, ktorý vládol na Morave. Jeho kniežatstvo susedilo na východe s Nitrianskom, ktorému vládol knieža Pribina. Minca vychádza v náklade 4100 kusov.

Vzácny "Kennedyho pol dolár" z roku 1977 - stojí za veľké peniaze

14. 11. 2019

Medzi množstvom vzácnych a cenných Kennedyho pol dolárov je aj ten, ktorý by podľa všetkých správ nemal technicky ani existovať...

Pamätná strieborná minca, 20EUR "Dosiahnuť oblohu - Príchod motorových letov" proof

7. 11. 2019

Druhá minca série sa zameriava na Iga Etricha, ktorý v roku 1910 dosiahol rekord v dĺžke letu 140 km a Charlesa Lindbergha, ktorý ako prvý v roku 1927 preletel Atlantik. Minca vychádza v náklade 30000 kusov.