Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Záporné úrokové sadzby verzus cena zlata

11. 10. 2019

O tom, že súčasná svetová ekonomika radikálne mení pravidlá ekonomických teórií sa presviedčame čím ďalej, tým častejšie. Typickým príkladom je správa posledných dní, podľa ktorej UniCredit Bank plánuje zaviesť záporné úroky z vkladov na účtoch, čo sa však bude zároveň týkať aj úrokov hypoték. Čo to znamená? Laicky povedané tí, ktorí si sporia v peniazoch v bankách budú o ne postupom času prichádzať a tí, ktorí majú hypotéky budú splácať menej, ako si požičali.

Dobrá správa pre koho...?

Určite sa z tejto správy tešia tí, ktorí splácajú hypotéky. Menej šťastní sú však ľudia, ktorí majú uzatvorené termínované vklady s poplatkom pri predčasnom výbere. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ľudia vlastniaci termínované účty budú určitým spôsobom „splácať“ hypotéky dlžníkov.

Zatiaľ by sa záporné úroky mali týkať (a v niektorých menších inštitúciách už týkajú) len veľkých „vkladateľov“, teda osôb, ktoré majú napríklad v UniCredit Bank viac ako 100 tisíc eur. Banka to obhajuje tým, že chce ochrániť bežných ľudí a „malých“ investorov, nakoľko ona sama platí Európskej centrálnej banke negatívne úroky. Novinka by sa mala zaviesť od budúceho roka.

Zmena na finančných trhoch nahráva zlatu

Zlato minulý týždeň znova prekonalo hranicu 1500 dolárov za trójsku uncu, z čoho sa teší nejeden malý i veľký investor. K nárastu ceny drahého kovu prispieva viacero faktorov – jedným z nich je aj spomaľovanie nárastu americkej ekonomiky či neustále výkyvy v cenách ropy.

Medzi faktory finančného trhu, ktoré výrazne ovplyvňujú cenu zlata patria jednoznačne banky. Americký FED v septembri znížil úrokovú sadzbu na jednodňové pôžičky a v súčasnosti sa hovorí o tom, že je prístupný opätovnému znižovaniu úrokových sadzieb. Európska centrálna banka spoločne so znížením úrokových sadzieb na mínus pol percenta začala hromadný nákup dlhopisov. Rovnako sa dlhodobo hovorí o nízkych úrokových sadzbách v Japonsku.

Jednotlivé faktory radikálne ovplyvňujú ceny drahých kovov, medzi ktorými v súčasnosti investičné zlatojednoznačne kraľuje. Zlato je dlhodobo pre investorov bezpečným prístavom a jeho ceny atakujú rekordné hodnoty. V momente, kedy sa svetová ekonomika rozkýve, zlato si uchováva svoju pevnú základňu.

Prečo investovať do zlata?

  • Má nenapodobniteľné fyzikálne vlastnosti
  • Investorovi zaručuje istotu bezpečného uloženia peňazí a ich zhodnotenie
  • Dopyt takmer dvojnásobne prevyšuje ponuku
  • Je ochranou pred infláciou
  • Nedá sa vyrobiť

Všetky výhody investovania do zlata nájdete na našom webe.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment SK a.s.

 

 

Pamätná strieborná minca, 10EUR "Europa Star 2020 - Gotika" proof

14. 7. 2020

Gotická éra v západnej Európe sa časovo zhodovala s koncom byzantskej éry, obdobím postupného úpadku, ktorý zakončil pád Konštantínopolu. Pripomeňme si túto éru krásnou mincou v náklade 5000 kusov.

Tematické večery v Bratislave - Vatikánsky a Taliansky večer

8. 7. 2020

Pozývame Vás na prvý bratislavský tematický večer v znamení vôní, chutí, módy a numizmatiky Talianska a Vatikánu.

Online webináre TrustWorthy Investment SK a.s.

7. 7. 2020

Z pohodlia domova môžete byť s nami pravidelne v kontakte. Online webináre, kde sa dozviete viac informácií k drahým kovom, možnostiam spolupráce alebo zodpovieme Vaše otázky.