Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím

Nákupný košík je prázdny

Celková cena tovaru: 0,00 €
Pokračovať v objednávke

Zlato a striebro stále aktuálnejšie ako Bitcoin

9. 1. 2018

V poslednej dobe ovládol Bitcoin finančné spravodajstvo, ale hoci technológia blockchain a kryptomena budú žiť ďalej, spôsob, akým finančné trhy označujú Bitcoin za ultimátny a maximálne dôležitý, je pravdepodobne chybnej logiky. Myšlienka kryptomeny je stará menej ako desaťročie, iste sa teda nevyhne určitým rastovým bolestiam. Mnoho ľudí verí, že Bitcoin je začiatkom novej éry, ktorá ovplyvní spoločnosť podobne ako internet.

Vzhľadom k súčasnej mánii je ťažké uveriť, že Bitcoin bol vytvorený ako experimentálna mena a spôsob riešenia matematických rovníc tak, aby "profitoval" majetok. Odkedy algebra vytvára okamžité cenné aktívum? Ďalej nebol Bitcoin nikdy zamýšľaný ako investičný nástroj a pravdepodobne by sa v prípade svetovej katastrofy ukázal byť menej cenný, tak ako takmer každý hmotný majetok na zemi. Stručne povedané, jeho astronomická hodnota je výsledkom vnímania, nie skutočnosti. Na finančných trhoch sa nejedná o nový koncept, ale nikdy sme neboli svedkami toho, že by sa emócie takto vymkli kontrole.

Niektorí argumentujú tým, že charakteristické vlastnosti Bitcoinu sa nelíšia od zlata, čo je rozumne pravdivé vyhlásenie. Existujú ľudia, ktorí k zlatu, ako efektívnemu nástroju výmeny, zaujímajú rezervovaný postoj. Pravdou ale je, že je ľudstvom využívané po tisícročia. Ešte dôležitejšie je, že trh so zlatom je oveľa širší. Investori do zlatých investičných mincí, príležitostní zberatelia, výrobcovia technológií, ľudia ceniaci si krásu..., tí všetci kúsok vlastnia. Oproti tomu, trh Bitcoinu je pravdepodobne vo veľkej miere vlastnený zhruba 1000 trhovými partnermi s neinformovanými maloobchodnými obchodníkmi, ktorí sa snažia vyhnať cenu nahor.

Napriek okúzleniu Bitcoinom a všeobecným očakávaniam, že sa jedná o dostatočnú náhradu za zlato, existujú oproti zlatu niektoré vážne dôsledky držania Bitcoinu, s ktorými trh v súčasnosti nepočíta. Tieto bezpečnostné riziká môžu stačiť k väčšej túžbe po masívnych zárobkoch, ktorých by nikdy nemuselo byť dosiahnuté vzhľadom k logistickým výzvam týkajúcim sa likvidity aktív kryptomeny v nelikvidnom prostredí a nedostatku regulačných záruk. Ako uvádza spoločnosť Kitco, niektoré regulácie na základe zdravého rozumu sú nutné. Nedostatok vládnej kontroly nad sprostredkovaním ponúk kryptomeny vytvára príležitosť pre podvody.

Napríklad, jedným z atraktívnych aspektov Bitcoinu je skutočnosť, že obchádza banky a ďalších finančných sprostredkovateľov. To protistrane vytvára riziko, ktorému nie je väčšina finančných transakcií a aktív vystavená. Objavujú sa obchodníci s Bitcoinom, ktorí museli zanechať podnikanie kvôli platobnej neschopnosti alebo podvodom. Tieto riziká pre protistrany sa však netýkajú futures na Bitcoin, v ktorých sú všetky transakcie zaistené burzami. Bitcoinové futures sú však (prinajmenšom teoreticky) viazané na samotnú cenu Bitcoinu, takže hoci sa burza zaručuje za samotnú transakciu na termínových trhoch, nie je samozrejme garantované, že obchod prinesie peniaze.

Teraz keď je zrejmé, že vzácne kovy sú legitímnejším aktívom než existujúca kryptomena, môžeme sa zamerať na obchod so zlatom a striebrom v roku 2018.

Počas druhej polovice roka 2017 bolo zlato aj striebro podhodnocované kvôli nedostatku záujmu. Nie je to nič prekvapujúce, obchodníci sa sústredili na alternatívne aktíva ako je Bitcoin, trh funguje lepšie ako kedykoľvek v histórii a v posledných rokoch nebola okamžitá potreba menej rizikových aktív. Z týchto dôvodov sa stali drahé kovy obeťou nedostatočného záujmu. Avšak, najlepšie príležitosti sa objavujú na tých trhoch, ktorým masy nevenujú záujem. Nakoniec sa situácia zmení a obchodníci sa zamerajú na tradičné bezpečné aktíva kvôli diverzifikácii.

U zlatých futures sa úroveň drží na hodnote 1230 až 1200 dolárov. V uplynulých rokoch sme u zlata zaznamenali niekoľko poklesov, ale vždy boli nakoniec vyrovnané kúpou. Nepredpokladáme, že by to malo byť tentoraz inak. Podľa spoločnosti Kitco by sa cena zlata mala dostať na 1350 dolárov a ak bude vývoj priaznivý, mohol by nastať aj posun k 1420 dolárom za uncu.

Trh so striebrom bol špekulantmi podobne "zabudnutý", ale aj tu je šanca na comeback. Či už by sa jednalo o cenový prepad Bitcoinu alebo krach na burze cenných papierov, drahé kovy by boli priamym príjemcom. Niektorí si všimli, že trh strieborných futures sa premenil a z najnižších minimálnych hodnôt sa dostáva na vyššie minimálne hodnoty. Ak sa hodnoty udržia medzi 15,5 a 15 dolármi, mohol by záujem o nákup cenu striebra posunúť až na 17 dolárov a ak by nebol tento trend narušený, mohli by sme sa dočkať až posunu k 20 dolárom.

Záverom možno povedať, že u trhov s drahými kovmi sa v histórii preukázalo, že podliehajú cyklom vzostupov a pádov, kedy k tým najväčším prielomom dochádzalo práve po dlhšej dobe úpadku. Vznik Bitcoinu pravdepodobne nie je zmenou hry v aréne drahých kovov (zatiaľ). Roky neriadeného obchodu s nedostatkom inflačných obáv kombinovaných s odozvou trhu na sprísnenie Fedu by mohli mať za následok nárast dopytu po drahých kovoch. Ak sa tak stane, rok 2018 by mohol byť prelomovým rokom.

Autor: Produktové oddelenie, TrustWorthy Investment Holding SE

Investičná zlatá minca, 20NIS Cardo 2018

19. 6. 2018

Cardo bola hlavná ulica, srdce mesta a obchodné centrum, ktoré sa rozprestieralo zo severu na juh rímskych miest. Keďže sa nachádzala aj v Jeruzaleme, Izrael si ju pripomína krásnou investičnou zlatou mincou.

Hrad Zvíkov - významná súčasť histórie sa stala predlohou pre zlatú pamätnú mincu ČNB

13. 6. 2018

V máji vydala ČNB ďalšiu zlatú pamätnú mincu z edície Hrady v nominálnej hodnote 5 000 Kč. Predlohou pre mincu sa stal hrad Zvíkov, ktorého história sa spája s najstaršou českou kráľovskou dynastiou, s Přemyslovcami.

Slovensko vydalo od začiatku roka už dve žiadané strieborné mince

8. 6. 2018

Slovensko si od začiatku roka 2018 pripomenulo niekoľko významných udalostí. A ako sa patrí, tak Národná banka Slovenska pri ich príležitosti vydala pamätné strieborné mince v nominálnej hodnote 10 €.